Józef Grzegorczyk (fot. archiwum)
W miniony poniedziałek (22.07), w wieku 70 lat, po ciężkiej i przewlekłej chorobie odszedł Józef Grzegorczyk - prezydent Olsztyna w latach 1992-1994. Wcześniej, w latach 1990-92 i 1994-96, pełnił funkcję zastępcy prezydenta miasta.
Dr Jerzy Sikorski o Józefie Grzegorczyku: Urodził się 19 marca 1949 roku w Środzie Śląskiej, ale swoje dzieciństwo i lata szkolne spędził na wsi Guzów na Mazowszu. Po maturze, którą uzyskał w Żyrardowie, ukończył studia matematyczne i pracował w Instytucje Teleradiotechniki. Tam poznał swoją przyszłą żonę Marię Neugebauer. Małżonkowie osiedli w Olsztynie, który też stał się miastem ich dzieci.
Józef Grzegorczyk związał się z olsztyńską WSR jako informatyk w Ośrodku Obliczeniowym. Później założył własną firmę informatyczną, którą prowadził do czasu, gdy w pierwszych wyborach samorządowych został członkiem Rady Miejskiej. Wcześniej znany był także jako aktywny działacz wskrzeszonej „Solidarności”. Pierwszym prezydentem miasta w niepodległej Polsce został wówczas Jerzy Bukowski i on też zaproponował Józefowi Grzegorczykowi urząd wiceprezydenta. Gdy zaś w połowie kadencji Bukowski złożył rezygnację, urząd Prezydenta Miasta powierzono Józefowi Grzegorczykowi. Gdy po upływie tego okresu prezydentem w nowej kadencji został Andrzej Ryński, doceniając zdobyte przez Grzegorczyka doświadczenie, powierzył mu urząd wiceprezydenta (20.07.1994 r. - 15.05.1996)
Okres służby publicznej Józefa Grzegorczyka na rzecz miasta wynosił 6 lat i był to okres niełatwy, wiązał się bowiem z rozlicznymi trudnościami towarzyszącymi przeobrażeniom ustrojowo-gospodarczym w Polsce, z odradzaniem się budowanej od podstaw samorządności lokalnej, okresem powszechnego niedostatku i dotkliwego bezrobocia. Z tymi też problemami borykał się wówczas Olsztyn. Liczyły się nowe pomysły i właśnie wtedy, w okresie prezydentury Józefa Grzegorczyka, w obliczu dotkliwego braku mieszkań, zainicjowano szereg rozwiązań funkcjonujących do dzisiaj. Prezydent Grzegorczyk dostrzegał też konieczność inwestowania w dalszy rozwój miasta. Właśnie wtedy została zapoczątkowana zakrojona na lata, wielka inwestycja komunalna wokół jezior olsztyńskich, umożliwiająca rozwój Dajtek, Likus i Gutkowa.Józef Grzegorczyk wprowadził powszechną naukę pływania w olsztyńskich podstawówkach. Sam był też zagorzałym entuzjastą sportu. Był także prezesem OKS „Stomil” i właśnie w jego czasach klub ten osiągnął swe największe sukcesy.
U schyłku lat 90. Ciężko zachorował i w rzeczywistości nigdy już nie odzyskał poprzedniej sprawności fizycznej. Z niebywałą cierpliwością potrafił jednak znieść swoją chorobę, w czym bardzo mocno, do samego końca, wspomagała go rodzina. (...) Pozostanie w pamięci olsztynian jako człowiek ofiarny, który oddał im wszystkie swe najcenniejsze umiejętności.Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 26 lipca 2019 r.» 12.00 Ostatnie pożegnanie w kaplicy przy ul. Poprzecznej
» 13.00 Uroczysta Msza św. żałobna sprawowana będzie w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie
Po mszy nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej, gdzie zostanie pochowany w Kwaterze Zasłużonych.
Rodzina Zmarłego prosi o przekazanie środków przeznaczonych na zakup kwiatów na rzecz WARMIŃSKIEGO STOWARZYSZENIA NEFROLOGICZNEGO w Olsztynie, w celu zakupu wagi osobowej dla dializowanych pacjentów. Nr konta: 42 1500 1298 1212 9003 7272 0000.