Nowy międzynarodowy projekt edukacyjny, dwa zagraniczne szkolenia dla nauczycieli oraz wielka majowa wizyta uczniów i nauczycieli z czterech partnerskich państw - to wszystko działo się w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie w tym roku szkolnym.
My Roots Become Our Wings - Travel Agency, czyli Biuro Podróży - Moje Korzenie Stają Się Naszymi Skrzydłami to tytuł projektu, który olsztyńska Trzynastka realizuje od września ze szkołami z Cypru, Włoch, Austrii, Rumunii i Litwy.
To już półmetek ich współpracy. W tym roku nauczyciele z Olsztyna odwiedzili szkołę w Aya Napa na Cyprze, gdzie tematem spotkania była edukacja włączająca w wielokulturowym świecie. Nauczycielki SP13, Jolanta Okuniewska i Katarzyna Romanowska, które wzięły udział w szkoleniu rozmawiały z nauczycielami partnerskich szkół o tym jak, dzieci mogą dzielić się tym skąd pochodzą, opowiadać o swojej kulturze i pozostawać otwartymi na to, co nowe i inne. Spotkanie było także okazją do poznania kultury Cypru i zaprezentowania jej później w szkole.
W marcu wicedyrektor szkoły Ewa Woźniak oraz nauczycielka języka angielskiego Katarzyna Romanowska, która jest szkolnym koordynatorem projektu, wzięły udział w spotkaniu nauczycieli w St Peter Am Wimberg w Austrii. Temat tego spotkania to Culture in a Box. Nauczyciele rozmawiali więc o kulturze, budowaniu szacunku i wzajemnym poznawaniu się. Wzięli też udział w szkoleniach z użycia narzędzi TIK, takich jak Scratch, Kahoot i Seesaw. Wspólnie z uczniami prowadzili warsztaty kulturowe. Austriaccy uczniowie szukali więc informacji oraz zdjęć opisujących i ilustrujących polską kulturę, sztukę oraz znane postacie i stworzyli serię plakatów. Nauczyciele podczas spotkania zwiedzili też stolicę regionu - Linz, lokalne muzea oraz wzięli udział w szkolnym festiwalu, podczas którego uczniowie, rodzice i nauczyciele z St Peter Am Wimberg zaprezentowali kulturę Austrii - ludowe tańce, pieśni, rękodzieło i kuchnię. Wiedza nabyta podczas spotkania zaowocowała udaną organizacją majowej wizyty w Polsce.
W ostatnim tygodniu maja, Trzynastka gościła już nie tylko jedenastu samych nauczycieli ale też dwudziestu dwóch uczniów ze wszystkich partnerskich szkół. Była to wspaniała okazja do zaprezentowania naszego miasta, regionu i kraju. Podczas ceremonii otwarcia wizyty, gości powitali dyrektor szkoły Daria Narbut, koordynator projektu oraz Samorząd Uczniowski, a przygotowani przez nauczycieli muzyki uczniowie wykonali warmińską pieśń i taniec ludowy Pofajdok.
Podczas pobytu goście poznali Olsztyn - w ratuszu spotkali się z wiceprezydent Olsztyna Ewą Kaliszuk, odwiedzili Zamek Kapituły Warmińskiej i planetarium, oraz zwiedzili tradycyjne warmińskie i mazurskie chaty w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Nie zabrakło oczywiście wizyty na Plaży Miejskiej nad jeziorem Ukiel. Polską historię przybliżyła gościom wycieczka do gdańskiego Muzeum Drugiej Wojny Światowej, które zrobiło na nich ogromne i niezapomniane wrażenie.
Przede wszystkim jednak przewodnim motywem spotkania była technologia w szkole. Olsztyńska Trzynastka słynie z sukcesów na tym polu nie od dziś. Nauczycielka SP13, Jolanta Okuniewska, uhonorowana m.in. tytułem Nauczyciel Innowator 2017 oraz nominacją do nauczycielskiego Nobla - Global Teacher Prize, należy także do grona stu nauczycieli uznanych przez Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce. Z goszczącymi w Olsztynie nauczycielami dzieliła się pomysłami na efektywne wprowadzenie technologii na lekcje. Uczniowie z kolei wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli informatyki w Trzynastce, Ewę Przybysz i Macieja Gołębiowskiego, którzy tak jak Jolanta Okuniewska są trenerami w Programie Mistrzowie Kodowania. Podczas lekcji uczniowie łączyli myślenie logiczne i kreatywność, pracując z aplikacjami takimi jak Quizizz, PicCollage i zestawami do nauki programowania BeCreo. W rezultacie najpierw obliczyli odległości do wszystkich miejsc, które odwiedzili i pokazali je w skali na mapie oraz stworzyli kolaże swoich zdjęć z Polski.
Wyjątkowym popołudniem było też wspólne erasmusowe gotowanie. Reprezentacja każdej szkoły przygotowała potrawy popularne w swoich krajach, które wszyscy ze smakiem zjedli przy wspólnym stole. Polska poczęstowała wszystkich tradycyjnym żurkiem.
Uczniowie z Cypru, Włoch, Rumunii, Austrii i Litwy chwalili sobie pobyt u jak zawsze gościnnych polskich rodzin uczniów, co zaowocowało nawiązaniem nowych przyjaźni. Wizyta gości zakończyła się sportowym festynem z okazji Dnia Dziecka oraz zakopaniem na terenie szkoły kapsuły pamięci, pełnej pamiątek ze wszystkich krajów, a także zasadzeniem miłorzębu - drzewa, od zawsze kojarzonego z pamięcią.
Ten rok dla uczniów, nauczycieli i całej społeczności SP13 będzie z pewnością niezapomniany. Otwierają się na nowe plany i pomysły, których nie zabraknie w kolejnym roku.
Z D J Ę C I A