Prof. Rudolf Michałek (fot: UWM)
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski obchodzi dzisiaj swoje święto. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Kortowo w intencji pracowników, studentów i absolwentów uczelni. Potem uroczystości przeniosą się do hali sportowej w Kortowie. Jednym z głównych punktów uroczystości akademickiej będzie nadanie tytułu doktora honoris causa prof. zw. dr. hab. Rudolfowi Michałkowi dr. h. c. mult., członkowi rzeczywistemu PAN.
Profesor Rudolf Michałek, urodził się 1 lutego 1941 roku we wsi Pawelka w powiecie żywieckim. Studia wyższe ukończył w 1964 roku na Wydziale Rolniczym byłej Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie. Na tym samym wydziale 5 lat później (1969) uzyskał stopień doktora nauk rolniczych, a 4 lata później (1973) - stopień doktora habilitowanego. Profesor Rudolf Michałek miał wówczas 32 lata. Mając 38 lat uzyskał tytuł i stanowisko profesora nadzwyczajnego, 7 lat później, a więc w wieku 45 lat uzyskał tytuł i stanowisko profesora zwyczajnego. Obecnie jest zatrudniony na Wydziale Agroinżynierii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, jest kierownikiem Katedry Inżynierii i Informatyki, był trzykrotnie dziekanem Wydziału, pełnił szereg innych funkcji kierowniczych.
Profesor jest wybitnym specjalistą w zakresie inżynierii rolniczej, którego olbrzymi dorobek naukowy dydaktyczny i organizacyjny uzyskał duże uznanie: trzy uczelnie: AR w Lublinie i Szczecinie oraz UP we Wrocławiu nadały Mu tytuł doktora honoris causa. Podobną inicjatywę podjęła w b.r. Politechnika Koszalińska.
Prof. Rudolf Michałek jest niezwykle aktywny na forum wielu komisji i towarzystw naukowych. W 1991 roku – w 50 roku życia - został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk. Od 2002 r. jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, od 1990 – członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułu Naukowego, a od 1990 r. założycielem i do dziś prezesem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Rolniczej.
Łączny dorobek naukowy Profesora Rudolfa Michałka dotyczący, przede wszystkim, metodycznych aspektów i efektywności postępu naukowo-technicznego w różnych typach gospodarstw obejmuje ponad 500 pozycji, z czego przeszło 200 stanowią oryginalne opublikowane prace twórcze, wydane zarówno w krajowych wydawnictwach najwyższej rangi, jak i wydawnictwach zagranicznych. Istotnym osiągnięciem naukowym Profesora są też wydawnictwa o charakterze monograficznym.
Profesor Rudolf Michałek od 1990 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Programowej Wydawnictw Komitetu Techniki Rolniczej PAN, od roku 1996 - redaktora anglojęzycznego czasopisma Annual Review of Agricultural Engineering, od 1993 - Problemów Inżynierii Rolniczej, Inżynierii Rolniczej od 1997 roku, Zeszytów Problemowych Postępów Nauk Rolniczych od roku 1990, a od 1992 roku - redaktora naczelnego Biuletynu Nauka Praktyce.
W latach 1983-1992 zorganizował i kierował dziesięcioma szkołami pod hasłem: „Zastosowanie ETO w badaniach rolniczych”. Od 1993 roku corocznie organizuje szkołę naukową nt. „Postęp naukowo-techniczny i organizacyjny w rolnictwie”. Od 20 lat Profesor Rudolf Michałek współpracuje przy organizacji szkoły letniej z zakresu „Metodologia Nauk - Działy Wybrane”. W ostatnich latach zakres szkół w środowisku powiększył się o dalsze dwie: „Letnią szkołę inżynierii przemysłu spożywczego” i „Warsztaty naukowe z inżynierii rolniczej”. Wszystkie inicjatywy wywarły istotny wpływ na rozwój kadry w zakresie inżynierii rolniczej w wielu ośrodkach naukowych w kraju.
Profesor Rudolf Michałek był promotorem 14 prac doktorskich, ośmiu jego uczniów uzyskało tytuł profesora, a 15 - stopień doktora habilitowanego. Recenzował wiele prac doktorskich, habilitacyjnych, wniosków o tytuł profesora i stanowiska profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego, a także wniosków w przewodach o tytuł doktora honoris causa. Z ramienia Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów przez 17 lat oceniał dziesiątki wniosków i uchwał rad wydziałowych oraz wydał wiele opinii w sprawie nadania wydziałom uprawnień do doktoryzowania i habilitowania.
Za wybitne osiągnięcia naukowe i organizacyjne został odznaczony, m.in. Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, licznymi odznaczeniami resortowymi i regionalnymi. Za wkład w rozwój kadr w zakresie inżynierii rolniczej na Wydziale Mechanicznym ART w Olsztynie, a po 1999 roku na Wydziale Nauk Technicznych UWM w Olsztynie profesor Rudolf Michałek został uhonorowany Medalem Zasłużony dla ART w Olsztynie (1999) i Odznaką Złoty Laur Uniwersytecki (2007).
Do szczególnych zasług profesora Rudolfa Michałka dotyczących środowiska Wydziału Nauk Technicznych UWM w Olsztynie w podstawowym i zasadniczym nurcie należy:
1. Pomoc w zakresie rozwoju kadry samodzielnych pracowników według programu uzgodnionego w 1995 roku na specjalnym seminarium zorganizowanym wówczas na Wydziale Mechanicznym ART w Olsztynie (efekt: 8 habilitacji i 5 tytułów profesora);
2. Zasadniczy wkład, jako członka i recenzenta Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułu Naukowego w uzyskanie uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria rolnicza;
3. Duży udział w zintegrowaniu środowiska Wydziału Nauk Technicznych z innymi oraz zwiększenie udziału pracowników Wydziału Nauk Technicznych UWM w gremiach doradczych i decyzyjnych (np. w Komitecie Techniki Rolniczej PAN zasiada obecnie 3 profesorów).
Rada Wydziału Nauk Technicznych na posiedzeniu w dniu 14 lutego 2008 roku, w głosowaniu tajnym poparła wniosek o nadanie tytułu. W skład Rady Wydziału wchodzi 43. profesorów i doktorów habilitowanych. W głosowaniu udział wzięło 28 osób obecnych uprawnionych do głosowania, w tym za wnioskiem głosowało 27 osób, 1 osoba wstrzymała się od głosu.