Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:01 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Literatura, czytelnictwo
D./inf.pras. | 2019-07-08 19:21 | Rozmiar tekstu: A A A

O Policji literacko z historią w tle

Olsztyn24
Głos zabiera Aneta Lichota | Więcej zdjęć »

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w poniedziałkowe (8.07) przedpołudnie odbyło się spotkanie autorskie i prezentację publikacji „Policja Państwowa na północnych obrzeżach II Rzeczypospolitej”, powstałej z okazji 100. rocznicy utworzenia Policji Państwowej. Zbiegło się ono z rocznicą urodzin nadkom. Heliodora Gruszczyńskiego, patrona Warmińsko-Mazurskiej Policji, który urodził się 7 lipca 1892 roku.

W spotkaniu z autorką publikacji asp. szt. Anetą Lichotą, recenzentem książki prof. dr. hab. Piotrem Majerem i rodziną Stanisława Strzemeckiego, którego losy zostały w publikacji opisane, udział wzięli między innymi komendanci miejscy i powiatowi garnizonu warmińsko-mazurskiego oraz kadra kierownicza KWP w Olsztynie i wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski, jak również Barbara Gawlicka - prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, ks. Janusz Wieszczyński, ks. prof. Andrzej Kopiczko i Magdalena Piątek - wicedyrektor Przedszkola Miejskiego nr 32 w Olsztynie, na terenie którego jest posadzony Dąb Pamięci Stanisława Strzemeckiego.

Książka „Policja Państwowa na północnych obrzeżach II Rzeczypospolitej” porusza kwestie związane z budowaniem struktur policyjnych w okresie 20-lecia międzywojennego, zagadnienia związane z powołaniem Policji Państwowej, jej organizacją, funkcjonowaniem i obowiązującymi w niej zasadami. Nawiązuje także do etosu służby przedwojennego policjanta.

W publikacji przedstawiono sytuację panującą na Warmii i Mazurach w tamtym czasie, nawiązano do sylwetek policjantów pochodzących lub pełniących służbę na terenach obecnie znajdujących się w granicach administracyjnych województwa warmińsko-mazurskiego.
R E K L A M A
Opracowanie kończą wspomnienia o funkcjonariuszu Policji Państwowej II RP Stanisławie Strzemeckim i jego rodzinie.

Podczas spotkania autorka książki opowiedziała między innymi, jak zrodził się pomysł napisania publikacji, jak wyglądało kompletowanie ujętych w niej materiałów, o swoim warsztacie pisarskim, a także o tym, jakie uczucia jej towarzyszyły podczas pisania.

Momentem kończącym spotkanie było przekazanie przez komendanta wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Tomasza Klimka medali pamiątkowych specjalnie stworzonych dla KWP w Olsztynie dla uczczenia jubileuszu 100. rocznicy powstania Policji Państwowej.

******

Asp. szt. Aneta Lichota od 16 lat jest funkcjonariuszem Policji - obecnie pracuje w Wydziale Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Pisze od lat, zaczęła od bajek. Jako policjantka w 2017 roku wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na esej pt. „Służba jest dla mnie...”, zorganizowanym w ramach Kampanii Społecznej „Służąc niesiemy bezpieczeństwo”. Napisała najlepszy esej w Polsce.

Posługuje się wprawnie nie tylko piórem, również rysuje. Jest autorką szkicu przestawiającego nadkom. Heliodora Gruszczyńskiego, patrona Warmińsko-Mazurskiej Policji. Interesuje się także muzyką i sportem. Posiada uprawnienia instruktora oraz certyfikat stopnia 2 Dan w Taekwondo WTF.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja książki „Policja Państwowa na północnych obrzeżach II Rzeczypospolitej”
08-07-2019
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
    Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.