(fot. Andrzej Kułyk)
Archiwum Państwowe w Olsztynie rozpoczyna realizację projektu zainicjowanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Warszawie pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy obywateli na temat roli oraz znaczenia poszczególnych osób, rodzin i społeczności lokalnych w okresie obejmującym proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
„W Polsce warto wrócić do tradycji tworzenia archiwów rodzinnych i gromadzić zdjęcia lub inne dokumenty po przodkach, aby przekazać je wnukom i przyszłym pokoleniom. Bo przecież dzieje Polski składają się z milionowych jednostkowych przypadków postępowania osób, z których każda w mniejszym lub większym stopniu miała lub ma wpływ na bieg spraw publicznych. A jeżeli zachowanie tego, co powstało w zbiorach rodzinnych, jest dla nas uciążliwe, to pamiętajmy, że są archiwa, biblioteki lub muzea” - napisał naczelny dyrektor Archiwów Państwowych na stronie internetowej archiwów.
Zainteresowane osoby będą mogły uzyskać informacje na temat metod odpowiedniego tworzenia archiwum rodzinnego oraz zasad przechowywania, opisywania i zabezpieczenia rodzinnej spuścizny, które pozwolą uchronić cenne pamiątki przed zniszczeniem i uszkodzeniem.
Projekt skierowany jest też do osób, które chciałyby przekazać nieodpłatnie do archiwum państwowego pamiątki rodzinne, m.in.: dokumenty, listy, fotografie, rysunki, albumy, dyplomy, ze szczególnym uwzględnieniem okresu 1918-1939.
W Archiwum Państwowym w Olsztynie, przy ul. Partyzantów 18, uruchomione zostały punkty konsultacyjne dla osób pragnących uzyskać szczegółowe informacje związane z projektem. Archiwiści zapraszają od poniedziałku do piątku od 8.00-14.00 lub pod numerem telefonu 89 527 60 96 wew. 312, 314.