Nie zobaczymy już klonu rosnącego w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie. Drzewo zakończyło swój żywot przez ścięcie. O fakcie tym poinformował drogą e-mailową naszą redakcję Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, który zarządza miejskim amfiteatrem:
Szanowni Państwo,
od kwietnia szukaliśmy ratunku i decyzji wszystkich świętych drzewnych. Otrzymaliśmy właśnie ostatnią z szeregu ekspertyz: niestety, klon w Amfiteatrze musi zostać wycięty. Mimo braku zewnętrznych oznak, trawi go śmiertelna choroba - pień jest w środku spróchniały, wręcz pusty i zagraża bezpieczeństwu ludzi. Piszę o tym przygnębiony. To drzewo dawało życie, cieszyło swoim pięknem, tworząc zjawiskową aranżację staromiejskiej przestrzeni. To jedna z najtrudniejszych decyzji i już zawsze będę żałował, że zostałem zmuszony przyłożyć do tego rękę. Drzewa chorują, drzewa umierają jak każdy z nas, jednak spełniająca się katastrofa ekologiczna, potęguje upiorność tej bolesnej decyzji. Niech jakimś pocieszeniem będzie fakt, że w Amfiteatrze posadziliśmy dwa nowe drzewa, a jesienią w miejsce wyciętego klonu pojawią się kolejne.Dyrektor udostępnił także następujące informacje na temat procesu oceny stanu drzewa, na podstawie której podjął swoją decyzję:
1.
Kwiecień 2019: przegląd zieleni w amfiteatrze - SAK Pielęgnacja Zieleni; firma polecona przez Ogrodnik Miejską sugeruje, że należy wyciąć klon zwyczajny, jego pień jest spróchniały od środka. 2.
Kwiecień 2019: wizja lokalna w Amfiteatrze - Ogrodnik Miejska, przedstawiciele ZDZiT i firmy SAK wydają opinię, że drzewa nie można uratować, istnieje niebezpieczeństwo, że klon runie na sektory publiczności.3.
Maj 2019: złożenie dokumentów do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (prośba o pozwolenie na wycięcie drzewa lub wydanie innej, wiążącej MOK decyzji).
4.
Czerwiec 2019: ze względu na trwający okres lęgowy ptaków, zlecenie opinii ornitologicznej, czy jest to możliwe i dozwolone.
5.
Czerwiec 2019: opinia ornitologiczna: brak przeciwwskazań do wycięcia drzewa, brak dziupli, gniazd ptaków i samych ptaków.6.
Czerwiec 2019: pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wycięcie drzewa ze względu na nieuleczalną chorobę klonu i brak możliwości uzdrowienia i uratowania drzewa.Swoją wiadomość kończy tymi słowami:
Szanowni Państwo, proszę mi wierzyć, czuję się podle, składając podpis pod wycinką. Jednak jako organizator wydarzeń w Amfiteatrze, muszę mieć wzgląd na bezpieczeństwo ludzi.Chociaż wygląd amfiteatru i tzw. okoliczności przyrody ewidentnie ucierpiały, to bezspornym jest, że nie można było zlekceważyć zagrożenia, jakie stwarzało drzewo dla ludzi szczególnie w okresie, w którym amfiteatr będzie gościł setki osób na imprezach Olsztyńskiego Lata Artystycznego.
Miejmy nadzieję, że nowe nasadzenia się przyjmą i już niedługo będą górowały nad głowami olsztynian.
Z D J Ę C I A