Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
06:07 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
D./J.J/inf. pras. | 2019-06-15 18:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Projekt ratujący życie po żołniersku

Olsztyn24
Żołnierze propagowali dawstwo krwi (fot. J.J - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Przed Galerią Warmińską w Olsztynie odbyło się wczoraj (14.06) wydarzenie pod nazwą „Krwioobieg Terytorialsa” zorganizowane przez 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej w ramach drugiej edycji długofalowego projektu Wojsk Obrony Terytorialnej, którego celem jest ratowanie życia i zdrowia mieszkańców kraju.

Żołnierze zorganizowali punkt, w którym można było oddać krew, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, a także wykonać podstawowe badania zdrowotne - poziomu cukru, wzroku i dobór diety. Żołnierze promowali tam ideę transplantacji, zdrowego stylu życia, krwiodawstwa oraz dawstwa szpiku.

Terytorialsi z Warmii i Mazur w ten sposób dołączyli do drugiej edycji projektu „Krwioobieg Terytorialsa”.

- Pierwsza edycja projektu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem - zaznaczył gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. - Wzięło w niej udział 2000 żołnierzy, którzy łącznie podczas jej trwania oddali ponad 1300 litrów krwi. Co oznacza, że co 10. żołnierz naszej formacji jest krwiodawcą. To więcej niż zakładaliśmy.
R E K L A M A
1500 zebranych litrów krwi i zaangażowanie 2500 krwiodawców - to cel II edycji projektu, jednak głównym założeniem akcji nie jest tylko zwiększenie liczb, ale przede wszystkim lepsza synchronizacja donacji krwi i osocza z potrzebami terytorialnymi i czasowymi banków krwi.

W tym roku wszystkie zbiórki krwi organizowane w Wojskach Obrony Terytorialnej odbywają się w ramach projektu ministerialnego „Spokrewnieni służbą”.

******

„Krwioobieg Terytorialsa” jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości żołnierzy gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpływa również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczynia się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest coroczne zwiększenie liczby honorowych dawców krwi. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi ma być pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, odpowiedzialność za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew - organizacja akcji alarmowych.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.