(fot. pixabay.com)
Filtry cząsteczek stałych pojawiły się jako standardowe wyposażenie aut z silnikiem diesla po 2000 roku. Wprowadzone zostały, wraz z podnoszeniem dbałości o ekologię w Europie w celu zmniejszenia emisji spalin. Widocznym rezultatem prawidłowej pracy filtra, jest brak czarnego dymu, który wydobywa się z układu wydechowego podczas jazdy. Co zrobić jednak, kiedy filtry w naszym aucie są już na tyle zanieczyszczone, że nie spełniają swojej funkcji? Wymienić je na nowe, czy może wykonać zabieg regeneracji?
Regeneracja, czy wymiana?Kiedyś, gdy filtr cząstek stałych zapełniał się zanieczyszczeniami i nie nadawał się do użytku, trzeba było dokonać kosztownej wymiany na nowy. Wiele osób, decydowało się także na całkowite usunięcie tego elementu. Nie jest to jednak legalne, ponieważ filtry znajdują się w samochodach po to, aby zbierać szkodliwą sadzę, popiół i inne zanieczyszczenia, tak aby nie zatruwały środowiska. Regeneracja dpf to zabieg, który możemy wykonać od niedawna. Pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych kosztów oraz przedłuża żywotność filtrów, które normalnie, spełniają swoją funkcję do przejechania około 100 tysięcy kilometrów.
Koszt wymiany filtra
Wymiana filtrów dpf znacznie uszczupli nasz portfel. Standardowy koszt nowej części, wraz z usługą mechanika wyniesie około 1500-3000 złotych. Cena ta dotyczy przeciętnego modelu samochodu z użyciem części zamiennych. Jeśli jednak nasze auto wymaga filtrów oryginalnych, będziemy musieli liczyć się z kosztem sięgającym nawet od 5 do 10 tysięcy złotych. Wymiana jest więc najzwyczajniej nieopłacalna, szczególnie kiedy przemierzamy często długie trasy.
Koszt regeneracjiCena regeneracji separatorów cząsteczek stałych jest dużo mniej kosztowna, a po jej wykonaniu, do użytku dostajemy filtry, które działają jak nowe. Wykonanie takie zabiegu wiąże się z wydatkiem od 300 do 1000 złotych, zależne jest to od modelu auta. Po jej wykonaniu filtry osiągają taką samą żywotność jak pierwotnie.
Biorąc pod uwagę zarówno koszta, jak i efektywność, regeneracja dpf jest dużo lepszym wyborem w przypadku, gdy awaria związana jest z zapchaniem filtrów. Wymiana jest niestety konieczna, jeśli filtry ulegną zniszczeniu.
Regeneracja tylko w sprawdzonych miejscachFiltry dpf, tak jak już się dowiedzieliśmy, powstały, aby szkodliwe cząsteczki nie przenikały do środowiska i nie zanieczyszczały go. Wiele firm zajmujących się regeneracją, dokonuje jej przy użyciu silnych i niekorzystnych dla przyrody detergentów. Źle wpływają one także na filtry, mogą na przykład skrócić jego żywotność lub zmniejszyć trwałość. Nie warto więc dokonywać tego zabiegu w pierwszym lepszym salonie. Na Polskim rynku, liderem w branży czyszczenia filtrów cząsteczek stałych, jest firma
TurboKrymar. Regeneracja dpf jest wykonywana przez nią przy użyciu szwajcarskiej technologii, która pozwala wyczyścić filtry za pomocą wody i sprawdzonych płynów, zatwierdzonych jako nieszkodliwe dla środowiska oraz opatentowanemu, nowoczesnemu systemowi. Sposób ten, jest także w pełni bezpieczny dla filtrów.
Jak przedłużyć żywotność filtra dpf?Mimo że filtry cząsteczek stałych zazwyczaj ulegają zapchaniu po prostu podczas jazdy, to jest wiele czynników, które skracają ich funkcje zatrzymywania zanieczyszczeń. Aby nie nadwyrężać filtra, należy unikać gwałtownego wciskania gazu przy małych obrotach jednostki napędowej, ponieważ podczas tej czynności paliwo nie spala się całkowicie i tworzy dużą ilość sadzy. Warto także, w miarę możliwości unikać jazdy na krótkich dystansach oraz stania w korkach, ponieważ właściwe wydalanie sadzy odbywa się tylko wtedy, kiedy auto porusza się z większą prędkością.