Nic już nie stoi na przeszkodzie, by w olsztyńskim amfiteatrze mogły odbywać się imprezy. Dzisiaj przeprowadzono ostatnią kontrolę, która ma zdecydować o wydaniu pozwolenia na użytkowanie obiektu. Dzisiaj amfiteatr wizytował też wiceprezydent Olsztyna Tomasz Głażewski. Z obiektem mogli zapoznać się również dziennikarze.
Projekt przebudowy i adaptacji fosy zamkowej i amfiteatru realizowany jest od 2006 roku przy współudziale środków unijnych. Zakończenie przebudowy początkowo miał nastąpić w maju, a potem w październiku 2007 roku. Jednak warszawska firma, która wygrała przetarg na realizację zadania nie poradziła sobie. Dokończenia inwestycji podjęło się Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane.
Olsztyńska firma również napotkała na problemy. -
Dokopaliśmy się do fragmentu średniowiecznego muru - mówi jeden z pracowników nadzoru WPB. -
Mur musieliśmy zakonserwować zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków i zasypać. Nie mogliśmy też zbudować stałej sceny, bo pod nią przebiegają instalacje miejskie. Okazało się także, że część muru zamkowego od strony amfiteatru „wisi w powietrzu”. Mur nie miał fundamentu, musieliśmy go wykonać w specjalnej technologii. Problemem był również dach nad sceną. Żadna z polskich firm nie chciała podjąć się wykonania metalowej konstrukcji dachu. Wykonawcę znaleziono dopiero w Holandii. Dach jest podnoszony i opuszczany siłownikami sterowanymi komputerowo. Na zimę cała konstrukcja sceny i dachu będzie demontowana.
Nie oznacza to jednak, że poza sezonem letnim amfiteatr będzie zamierał. W pomieszczeniach pod widownią znajduje się tzw. sala kameralna, która może pomieścić 78 widzów. Tam będą mogły odbywać się niewielkie imprezy. Jest nawet niewielki bufet.
Pod widownią mieszczącą 1300 osób wybudowano pomieszczenia dla wykonawców oraz pomieszczenia zaplecza technicznego. Jest jedna garderoba dla „gwiazdy” oraz garderoba dla 14. innych wykonawców. Występujący w amfiteatrze będą mogli nawet skorzystać z pryszniców. Z garderoby na scenę prowadzi specjalny tunel.
Cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Są dla nich windy pozwalające przemieszczać się pomiędzy kondygnacjami pod widownią oraz toalety.
Na zmodernizowanie fosy zamkowej i amfiteatru wydano łącznie 11 114 019,29 złotych. 5,8 mln złotych pochodziło z kasy miasta, natomiast reszta środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Pierwsza impreza w nowym amfiteatrze odbędzie się 14 czerwca. Na scenie wystąpią chóry. Koncert połączony będzie z uroczystym oddaniem obiektu do użytku. Władze miasta planują zaprosić na uroczystość m.in. władze województwa oraz parlamentarzystów Warmii i Mazur.
Z D J Ę C I A