Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:42 21 stycznia 2025 Imieniny: Agnieszki, Jarosława
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2019-05-29 16:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Pięć wybitnych Polek patronkami nowych ulic w Olsztynie

Olsztyn24
VIII sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »

Za kilkanaście dni na mapie Olsztyna oficjalnie pojawi się pięć nowych ulic, powstających w rejonie dawnego poligonu wojskowego na Pieczewie. Dzisiaj (29.05) olsztyńscy radni zdecydowali, że patronkami tych ulic będą kobiety, z wybitnymi zasługami dla kultury polskiej: Zofia Nałkowska, Wisława Szymborska, Eliza Orzeszkowa, Agnieszka Osiecka i Maria Dąbrowska.

Najważniejsza z nowych ulic - arteria łącząca ul. Pstrowskiego z węzłem Olsztyn Pieczewo na południowej obwodnicy Olsztyna, przebiegająca przez tereny administracyjnie należące do Osiedla Mazurskiego i Osiedla Pieczewo, nosić będzie imię Wisławy Szymborskiej (1923-2012) - poetki uważanej za pierwszą damę poezji polskiej, eseistki, krytyczki, tłumaczki, felietonistki, członkini i założycielki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, damy Orderu Orła Białego, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1996 roku.

Zasługi Wisławy Szymborskiej dla polskiej kultury nie dla wszystkich radnych były dostatecznym uzasadnieniem dla jej uhonorowania w Olsztynie. Swoją dezaprobatę dla tej kandydatury wyraził radny Jarosław Babalski z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. I chociaż nie powiedział wprost „o co mu chodzi”, między wierszami jego wypowiedzi można było wyczytać, że radnemu chodzi o „prowadzenie się” naszej noblistki. Nie jest bowiem tajemnicą, że Wisława Szymborska była rozwiedziona, a długie lata swojego życia spędziła w konkubinacie. Niektórzy twierdzą też, że była zaangażowana politycznie po przeciwnej niż „dobra zmiana” stronie. Zdaniem radnego Babalskiego, Wisława Szymborska nie jest najlepszym wzorem do naśladowania.

Przeciwni nadaniu ulicy imienia Wisławy Szymborskiej byli również radni Rady Osiedla Mazurskiego. Ten fakt wykorzystał radny Michał Wypij, również z klubu radnych PiS, proponując odłożenie w czasie decyzji w sprawie nadania imienia arterii w czasie i wybranie na patrona ulicy osoby akceptowanej przez radnych z Osiedla Mazurskiego. Natomiast radna Elżbieta Wirska (także klub radnych PiS) zaproponowała, by na patronów nowych ulic wybrać znakomitych polskich inżynierów.
R E K L A M A
Te wypowiedzi nie wpłynęły jednak na bieg debaty w sprawie nowej ulicy imienia polskiej noblistki, więc radny Michał Wypij umieścił w mediach społecznościowych wpis, że prezydent Olsztyna jest „despotą”, bo nie bierze pod uwagę opinii radnych osiedlowych. Wpis wzburzył Piotra Grzymowicza, który zwrócił radnemu uwagę, iż to nie prezydent lecz Rada Miasta nadaje imiona miejskim ulicom i skwerom, a jeżeli radny nie zgadza się z propozycjami, to powinien złożyć stosowny wniosek, który będzie przez radę rozpatrzony w demokratycznych procedurach.

Mimo niechęci ze strony radnych Prawa i Sprawiedliwości, Wisława Szymborska została patronką olsztyńskiej ulicy. Za jej kandydaturą głosowało 16 radnych, zaś przeciwko 7.

Również pozostałe kandydatki na patronki nowych ulic nie uzyskały jednomyślnego poparcia radnych. Za kandydaturą pisarki i publicystki Zofii Nałkowskiej (1884-1954) głosowało 18 radnych, 1 był przeciwny, a 4 wstrzymało się od głosu. Kandydatura Elizy Orzeszkowej (1841-1910) - uzyskała poparcie 18 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu. Na kandydaturę powieściopisarki i tłumaczki, nominowanej do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Marii Dąbrowskiej (1889-1934) zagłosowało 18 radnych, ale 3 było przeciwnych tej kandydaturze, zaś 2 wstrzymało się od głosu. Również postać poetki i autorki tekstów piosenek Agnieszki Osieckiej (1936-1997) nie uzyskała pełnej akceptacji radnych. Za jej kandydaturą na patronkę olsztyńskiej ulicy głosowało 16 radnych, 1 był przeciwny, ale aż 6 wstrzymało się od głosu. Co ciekawe - przeciwko nazwaniu ulicy na Osiedlu Mazurskim imieniem Agnieszki Osieckiej przeciwni byli też osiedlowi radni, ale nie dlatego, że mieli zastrzeżenia do jej życiorysu, a dlatego, iż uznali, że „przyznana jej” ulica jest mało reprezentacyjna.

Podjęte dzisiaj przez Radę Miasta Olsztyna uchwały zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od opublikowania ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nie oznacza to, że za dwa tygodnie będziemy mogli się spodziewać tabliczek z nazwami nowych ulic. Na dzisiaj bowiem istnieje jedynie ulica nazwana imieniem Wisławy Szymborskiej, pozostałe są lub dopiero będą budowane.

Z D J Ę C I A
P L I K   M P 3
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Pliki MP3 do artykułu

Debata Rady Miasta Olsztyna ws. patronek nowych ulic w Olsztynie
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.