Już w czwartek (23.05) w południe poznamy wydaną w ubiegłym roku książkę wyróżnioną Literacką Nagrodą Warmii i Mazur - WAWRZYN 2018. O nagrodę walczy pięć wydawnictw, które bliżej mogliśmy poznać podczas zorganizowanej w poniedziałkowy (20.05) wieczór przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Olsztynie debety z udziałem członków kapituły nagrody WAWRZYN 2018.
W tym roku w kręgu zainteresowania organizatorów konkursu znalazło się ponad 200 pozycji wydawniczych związanych z Warmią i Mazurami. Do ścisłego finału, jak co roku, dotarło pięć pozycji:
» opowieść kryminalna „Szkarłatna głębia” autorstwa pochodzącego z Warmii Krzysztofa Bochusa; przedmiotem powieści jest śledztwo prowadzone w 1934 roku przez radcę kryminalnego Christiana Abella w związku ze znalezieniem w elbląskim domu modlitwy mennonitów zwłok Wima Oxelrode - starszego gminy mennonickiej na Mierzei Wiślanej; książka ma nie tylko walor rozrywkowy, ale także poznawczy - dostarcza wiedzy o mennonitach i okresie międzywojnia na Powiślu i Pomorzu,
» zbiór wierszy „List z detencji” autorstwa Wojciecha Borkowskiego z Elbląga;
» praca poetycka „Marcepan na kredyt” autorstwa Antoniego Janowskiego, zawierająca ciepłe i dowcipne opowiastki, spisane pięknym poetyckim językiem;
» zbiór wierszy „Tyle nieznanych ryb”, których autorką jest Anna Matysiak;
» wspomnienia z młodości elblążanina Kazimierza Kaz Ostaszewicza zatytułowane „A działo się to w Elblągu”.
O tych pozycjach, kandydujących do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur 2018 oraz Nagrody Czytelników debatowała trójka członków kapituły nagrody: Małgorzata Sieniewicz, Joanna Wilengowska i Marek Barański. Do debaty włączał się także Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - również członek kapituły. Dodajmy, że w 15-letniej historii WAWRZYNU - taka debata przed ogłoszeniem wyników konkursu odbyła się po raz pierwszy.
Przebieg debaty utrwaliliśmy kamerą wideo. Zachęcamy do zapoznania się z tym nagraniem nie tylko miłośników regionalnej literatury.
Z D J Ę C I A
F I L M Y