Wśród wydarzeń wczorajszej (18.05) Europejskiej Nocy Muzeów na Warmii i Mazurach nie mogło zabraknąć tych przygotowanych przez Muzeum Warmii i Mazur - największą instytucję kultury w regionie. Muzealnicy przygotowali na tę noc interesujące propozycje we wszystkich ośmiu oddziałach muzeum. Najbogatszą ofertę przedstawiono odwiedzającym główną siedzibę muzeum - Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.
Tegoroczna Noc Muzeów w olsztyńskim zamku przebiegła z tzw. focusem na obraz i z uwzględnieniem faktu, że historia jest coraz częściej zachowywana oraz przekazywana za jego pomocą, ponieważ ludzie odchodzą od słowa pisanego, zastępując m.in. komunikaty pisemne obrazami (np. poprzez wykonywanie selfie). Dlatego też główną atrakcją przygotowaną specjalnie na Noc Muzeów był pokaz fotografii „Pójdę na Stare Miasto”, otwarty w Sali Kromera. Ekspozycja dokumentuje olsztyńską starówkę w okresie międzywojennym za pomocą 23 czarno-białych zdjęć wykonanych przez olsztyńskie atelier fotograficzne. Została też wzbogacona fotografiami dokumentującymi odbudowę Starego Miasta po wojennej zawierusze.
Podczas wydarzenia zaproszono zamkowych gości do zapoznania się również z obecnie prezentowanymi w muzeum wystawami „O tym się mówi. Nocna opowieść o Edwardzie Dwurniku”, „A święci milczą... Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur” oraz „Z niepamięci. Rzeźby Adolfo Wildta (1886-1931) z kolekcji Franza Rose z Dylewa”, a także „W służbie niepodległości. Telegramy patriotyczne 1895-1939”, zaś szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyło się wejście na zamkową wieżę, z której można było podziwiać panoramę Olsztyna.
Nie zabrakło również propozycji dedykowanych najmłodszym uczestnikom wydarzenia. Do nich skierowane były zorganizowane przez muzealników konkursy i warsztaty plastyczne, starodawna szafa pełna ubrań do przymierzenia, strzelanie z łuku i rzucanie do tarczy. Również najmłodsi z największym zainteresowaniem przyglądali się inscenizacjom walk rycerskich przygotowanym przez Konwent Św. Piotra z Olsztynka. W planach Nocy Muzeów był też teatr cieni „O czym szemrze Łyna?” w wykonaniu Teatru Form Niezależnych Korzunowicz.
Komu było mało atrakcji, mógł odwiedzić filię MWiM - Dom Gazety Olsztyńskiej, w którym też było co oglądać. Najwięcej zainteresowania wzbudziła ekspozycja „Codzienność w PRL - 30 lat po...” - prezentująca zabytki związane z życiem codziennym w PRL, czyli stare telefony, diaskop do wyświetlania filmów, kamerę ręczną, maszynę do pisania, dalekopis, aparaty fotograficzne, magnetofon szpulowy, adapter, radioodbiorniki itp. Przygotowana została także wystawa (Nie)mała propaganda w PRL, ukazująca zbiory filumenistyczne.
Z wydarzenia przygotowaliśmy dokumentację fotograficzną i filmową. Zachęcamy do obejrzenia galerii fotografii i zapisu wideo z wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :