W sobotę (11.05) 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej uroczystą mszą świętą w Bartągu zainaugurowała obchody Święta Brygady.
4 WMBOT powołał Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, na podstawie decyzji nr 15 z dnia 28 lutego 2018 roku. Tym samym nadał nazwę wyróżniającą, imię patrona i przyjęcie dziedzictwa tradycji. Święto Brygady ustanowił na 13 maja.
W niedzielę (12.05) blisko tysiąc żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy swą służbę pełnią w czterech batalionach w Olsztynie, Morągu, Braniewie i Giżycku, zebrało się na uroczystym apelu, który odbył się na terenie jednostki wojskowej w Olsztynie.
W uroczystości wzięli udział Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz, Starosta Olsztyński Andrzej Abako oraz wielu innych przedstawicieli regionu, oświaty, służb mundurowych i jednostek wojskowych. W uroczystości uczestniczył również przedstawiciel dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Karol Malinowski.
Artur Chojecki docenił rolę i przeznaczenie WOT na Warmii i Mazurach:
-
To piąty rodzaj sił zbrojnych, który zmienia polską armię, czyni ją nieporównanie bardziej skuteczną, nieporównanie bardziej odporną na wszelkie zagrożenia i nieporównanie bardziej nowoczesną. To wy w swoich Małych Ojczyznach, w swoich lokalnych społecznościach (...) macie być gwarantem bezpieczeństwa.Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej są ważnym elementem obronności kraju i regionu Warmii i Mazur:
-
Przez sam fakt rozmieszczenia WOT w poszczególnych garnizonach, formacja stanowi gwarancję bezpieczeństwa w naszym województwie.
-
Brygada ma krótką historię, ale bogatą tradycję sięgającą najpiękniejszych kart walki o wolną Polskę - dodał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.
Starosta Andrzej Abako pochwalił proces formowania WOT na Warmii i Mazurach:
-
W ciągu dwóch lat przeszkoliliście ponad dwa tysiące osób.To najlepszy dowód na dobrą organizację i konsekwentną realizację wyznaczonych celów.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Uroczysty apel był okazją do podsumowania zrealizowanych już planów w niespełna dwuletniej działalności brygady i wyróżnień żołnierzy, którzy pełnią służbę w 4 WMBOT. Najbardziej zasłużeni żołnierze Obrony Terytorialnej otrzymali mianowania na wyższe stopnie wojskowe. To pierwsze tego rodzaju wyróżnienie w 4 WMBOT.
Podczas swojego przemówienia dowódca brygady, płk Mirosław Bryś, zaznaczył:
-
Włożyliście ogromny wkład w budowanie, tworzenie pozytywnego wizerunku naszej Brygady i WOT w tych „Małych Ojczyznach”. Jesteście wszędzie tam, gdzie oczekiwana jest wasza pomoc lokalnej społeczności, wsparcie i ochrona zgodnie z mottem „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko”. Staracie się dać z siebie wszystko dla dobra naszej Ojczyzny.Podkreślił również, jak ważna jest ta siła, która wstępuje w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej:
-
Jesteśmy w drugim roku budowy naszej brygady, piątego rodzaju sił zbrojnych. Dziś z perspektywy czasu wiemy, że to czego dostatecznie nie docenialiśmy, to talent naszych żołnierzy. Budujemy system zarządzania talentami i kompetencjami tak, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał ludzi, którzy się do nas zgłaszają.Na Warmii i Mazurach jest już blisko dwa tysiące Terytorialsów. Aż 55% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); blisko 3% prowadzi własną działalność gospodarczą; 2% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; 13 % to studenci; blisko 10% żołnierzy to uczniowie, a kolejne 17% stanowią osoby bez stałego zatrudnienia. W grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia. 16 % to kobiety.
Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi. 45% żołnierzy jest wieku 25 lat lub mniej. Średnia wieku to 31 lat.
Z D J Ę C I A