Zmarł red. Henryk Leśniowski
W sobotnie południe (4.05) zmarł w Olsztynie redaktor Henryk Leśniowski: historyk, dziennikarz, działacz harcerski, autor licznych publikacji, w tym na temat bitwy pod Grunwaldem. Miał 82 lata.
Urodził się 23 maja 1937 roku w Żywcu. Smak życia zuchowego, a potem harcerskiego poznał w Przeworsku na Podkarpaciu, dochodząc do najwyższych stopni w Związku Harcerstwa Polskiego. Jako instruktor ZHP bywał na zlotach grunwaldzkich, a w 1967 roku został zastępcą Szefa Sztabu Operacji 1001 - Frombork, jednej z największych akcji harcerskich, podjętej dla uczczenia 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika. Za ogromne zaangażowanie w tej operacji otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Fromborka”.
W 1970 roku został zastępcą komendanta Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP, by rok później awansować na „pełnego” komendanta, którym był do 1975 roku. W trakcie przewodzenia Chorągwi „Grunwaldzkiej” pogłębił swe naukowe fascynacje uzyskując tytuł magistra historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
We Fromborku ujawniła się Jego kolejna pasja - archeologia. Wszystkie te zainteresowania znalazły ujście w dziennikarstwie, które uprawiał już jako korespondent prasy lokalnej i harcerskiej. Etatowym dziennikarzem „Gazety Olsztyńskiej” został w 1976 roku i był nim do 1990 roku, gdy na kanwie przemian własnościowych w prasie przeszedł do „Stomilu”, gdzie redagował zakładowe pismo „Kormoran”. Publikował jednocześnie w innych tytułach regionalnych, m.in. w „Dzienniku Pojezierza”, zajmując się głównie tematyką historyczną, zwłaszcza grunwaldzką.
Oprócz publikacji poświęconych Grunwaldowi był autorem monografii lotniska w Dajtkach pt. „Olsztyńskie skrzydła”, a także haseł w leksykonie ZHP oraz - wraz z Romanem Tchórzem - sensacyjnej książeczki „Tajemnica monstrancji”.
Od maja zeszłego roku pełnił funkcję wiceszefa warmińsko-mazurskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Cześć Jego pamięci!
Marek Książekprzewodniczący ZO SDRP w Olsztynie
Z D J Ę C I A