Olsztyn obchodził dzisiaj (2.05) obchodził Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, piłkarze Stomilu Olsztyn, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej, harcerze, Najwyższa Izba Kontroli i młodzi olsztynianie pod wodzą Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie zorganizowali wydarzenie pod hasłem „Zmień to z flagą!”.
Wydarzenie rozpoczęto w południe na scenie staromiejskiej spektaklem w inscenizacji Agaty Pośnik i Pawła Bilskiego - studentów I roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, na motywach raportu Najwyższej Izby Kontroli o obecności flagi w miejscach publicznych i o tym, czego patrioci nie powinni z nią robić. W inscenizacji udział wzięli także prezydent miasta Piotr Grzymowicz, dyrektor Delegatury NIK w Olsztynie Piotr Górny, harcerze i żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy zaprezentowali składanie flagi państwowej RP zgodnie z ceremoniałem Sił Zbrojnych RP.
Jak na święto flagi przystało, organizatorzy w ramach wydarzenia rozdali olsztynianom jej wersje mniejsze - papierowe, jak i oryginalne - materiałowe.
Ważnym punktem programu była też premiera filmu wyprodukowanego przez MOK według koncepcji i scenariusza Wojciech Jakubca - kierownika biura festiwalowego w tej miejskiej instytucji kultury, „Zmień to z flagą!”, zrealizowanego przez Rafała Kotyrbę (Studio Erka) do muzyki Pawła Kukli.
Wideo oparte jest na krótkich wypowiedziach mieszkańców Olsztyna, którzy solidarnie deklarują swoją więź z barwami narodowymi - przypominają też o fundamentalnych zasadach towarzyszących protokołowi flagowemu.
-
Swoimi działaniami chcemy rozpocząć proces zmiany stosunku do symboli narodowych - wyjaśnia Wojciech Jakubiec. -
Dla nas Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest jak premiera w teatrze: dla wielu wrażeniem końca pracy, w rzeczywistości zaś dopiero początkiem drogi. Symbole państwowe powinny stanowić łącznik pomiędzy obywatelami a państwem. Integrować, umacniać więź pomiędzy ludźmi(...) Obserwowana w ostatnim czasie postępująca polaryzacja życia społecznego i politycznego dotknęła również podejścia do barw narodowych. Uzurpowanie przez jednych, a obojętność innych, każe nam zwrócić uwagę na podstawowe wartości, z jakimi powinno się wiązać emblematy narodowe. Powstały 2 wersje filmu (wersja dłuższa: 1,53 min. oraz krótsza: 1 min.), którego rozpowszechnianie ma się przyczynić (według założeń autorów) do
powrotu barw narodowych z szalika kibica na ich godne miejsce na fladze.Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo fragmentów dzisiejszego wydarzenia (przygotowanego przez naszą redakcję) oraz dłuższej wersji produkcji MOK.
Z D J Ę C I A
F I L M Y