W Polsce od 2011 roku, w jedną z kwietniowych niedziel, prowadzona jest akcja Dzień Wolnej Sztuki (Slow Art Day). Inicjatorzy i organizatorzy akcji przez dziewięć już lat przekonują zwiedzających, że wchodząc do muzeum warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. W akcji od lat bierze udział Muzeum Warmii i Mazur wraz ze swoimi oddziałami. Olsztyńskiego muzeum nie zabrakło również wśród uczestników tegorocznej akcji. Dzisiaj (27.04) od godziny 12.00 muzealnicy zaprosili do powolnego kontemplowania pięciu eksponatów z muzealnych zbiorów.
- Według badań specjalistów, goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund - mówi Grażyna Prusińska z Muzeum Warmii i mazur.
- Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie przebiegamy muzealne sale, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie ma być właśnie Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki, który proponuje skupienie się na wybranych eksponatach.
W ramach dzisiejszej akcji w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie muzealnicy zaproponowali bliższe zapoznanie się z pięcioma eksponatami, tak dobranymi tak, by wpisywały się w hasło tegorocznej akcji - miłość, w różnych aspektach:
» obrazem Januarego Suchodolski „Ślub królowej” - obraz omówiła Grażyna Prusińska z działu sztuki współczesnej,
» plakatem odnoszącym się do tematu „Wymiary miłości ojczyzny”, który przedstawiła dr Małgorzata Gałęziowska z działu historii i etnografii,
» płaskorzeźbą „Oberon i Tytania”, w oparciu o którą Olga Droździecka z działu sztuki dawanej i rzemiosła artystycznego przedstawiła wykład zatytułowany „Owidiusz czy Szekspir? Oto jest pytanie”,
» listami miłosnymi Ryszarda Knosały pisanymi do żony Władysławy z obozu w Dachau, które zaprezentowała Alicja Szydłowska z muzealnej biblioteki,
» rzeźbą Henryka Klewiado, występującego też pod nazwiskiem Stanisław Romejko, „Matka z dzieckiem”; informacje o tej rzeźbie i jej autorze przedstawiła Anna Czachorowska z działu historii i etnografii.
Oprócz Muzeum Warmii i Mazur w tegorocznym Dniu Wolnej Sztuki udział wzięły oddziały muzeum: Muzeum im. Herdera w Morągu i Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y