Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Aby to zmienić, zachęcamy Państwa do udziału w Dniu Wolnej Sztuki.
Ideą tego dnia jest przekonanie zwiedzających, że oglądanie sztuki może dawać wiele przyjemności, nawet jeśli nie posiada się specjalistycznego wykształcenia czy szczególnego zainteresowania sztuką. 27 kwietnia od godz. 12.00, pięciu opiekunów zbiorów opowie Państwu o pięciu obiektach znajdujących się w muzealnych zbiorach działów: Historii i Etnografii, Sztuki Współczesnej, Biblioteki oraz Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego.
Zamek w Olsztynie:- Grażyna Prusińska (Dział Sztuki Współczesnej) - January Suchodolski „Ślub królowej”
- dr Małgorzata Gałęziowska (Dział Historii i Etnografii) - „Wymiary miłości ojczyzny”
- Olga Droździecka (Dział Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego) - „Owidiusz czy Szekspir? Oto jest pytanie”
- Anna Czachorowska (Dział Historii i Etnografii) - Henryk Klewiado (Stanisław Romejko), „Matka z dzieckiem”
- Alicja Szydłowska (Biblioteka) - Listy miłosne z Dachau,
Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu:- Anna Malinowska (Dział Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego) - „Małetête-à-tête” - o przygotowaniach do spotkania z Zalotnikiem i używanych do tego przedmiotach”
Zamek w Lidzbarku Warmińskim:- Damian Zawada - „Spotkanie przy pojedynczym dziele sztuki, by opowiedzieć o nim więcej”
Podczas tegorocznej edycji Dnia Wolnej Sztuki przyjrzymy się dewocjonaliom, które zostały wydobyte podczas badań archeologicznych zamku lidzbarskiego w ostatnich latach. Są to plakietki pielgrzymie, owalna płytka z symbolami jezuickim oraz fragment glinianego krucyfiksu. Przedstawimy kontekst wydobycia, sposób wykonania oraz znaczenie jakie miały te przedmioty dla ówczesnych ludzi.
Zapraszamy!