Potrzebujesz porady prawnej, a nie stać cię na prawnika? Skorzystaj z nieodpłatnej pomocy prawnej. Od stycznia bieżącego roku zniknęło wiele ograniczeń co do warunków jej udzielania.
Mieszkańcy powiatu olsztyńskiego mogą skorzystać z poradnictwa w jednym z kilkunastu punktów zlokalizowanych w Barczewie, Biskupcu, Dobrym Mieście, Gietrzwałdzie, Jezioranach, Jonkowie, Kolnie, Olsztynku, Stawigudzie i Świątkach, a także Olsztynie. Przed uzyskaniem pomocy składa się oświadczenie o sytuacji finansowej. Warto pamiętać, że nieodpłatna pomoc prawna nie dotyczy spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, chyba że planujesz jej rozpoczęcie.
Jaki rodzaj pomocy otrzymasz?Między innymi poznasz przysługujące ci prawa oraz spoczywające obowiązki, również te w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym. Prawnik wskaże ci sposób rozwiązania problemu lub powie, jak sporządzić pismo, ale nie każde. Nieodpłatna pomoc prawna nie przewiduje tworzenia pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym, sądowym i sądowo-administracyjnym. Dowiesz się natomiast, jak napisać wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, jak też ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Zostaniesz także poinformowany o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Jak skorzystać z porady?Obowiązuje kolejność zgłoszeń, trzeba się więc wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer telefonu 500-028-046. Numer jest czynny codziennie w godzinach 9:00-12:00. Porady udzielane są osobiście. Kobiety w ciąży są przyjmowane bez kolejki.
Co z osobami z niepełnosprawnością?Osoba ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, która nie może stawić się w punkcie udzielania porad lub mająca trudności w komunikowaniu się, może zgłosić potrzebę spotkania w innym miejscu. Należy przesłać pismo w formie elektronicznej na adres: organizacyjny@powiat-olsztynski.pl lub papierowej na adres: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Plac Bema 5, 10-516 Olsztyn, z dopiskiem Wydział Organizacyjny, stanowisko pracy do spraw obywatelskich i organizacyjnych. W takiej sytuacji może być zorganizowane spotkanie w miejscu zamieszkania lub tam, gdzie można skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego.
Jak wygląda poradnictwo?Każdy przypadek udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej dokumentuje się przez wypełnienie tzw. karty pomocy. Składa się ona z części A i B, przy czym część A wypełnia osoba udzielająca porady. Uzupełnienie części B jest dobrowolne, wypełnia ją osoba otrzymująca poradę, która właśnie tu może wyrazić swoją opinię. Swoją ocenę można też przesłać na e-mail: organizacyjny@powiat-olsztynski.pl lub listownie na adres: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Plac Bema 5, 10-516 Olsztyn, z dopiskiem Wydział Organizacyjny, stanowisko pracy do spraw obywatelskich i organizacyjnych. Można też zadzwonić pod nr telefonu 500-028-046.
Lokalizacje punktów nieodpłatnej porady prawnej: http://bip.powiat-olsztynski.pl/10045/Lista_jednostek_nieodplatnego_poradnictwa/
Więcej szczegółów na temat udzielania nieodpłatnej porady prawnej: http://bip.powiat-olsztynski.pl/295/NIEODPLATNA_POMOC_PRAWNA/