Koalicja Lewica Razem, w skład której wchodzą Partia Razem, Unia Pracy i Ruch Sprawiedliwości Społecznej, zaprezentowała dzisiaj (11.04) w Olsztynie listę kandydatek i kandydatów w okręgu nr 3 (województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie) do Parlamentu Europejskiego.
Listę otwiera Bartosz Grucela, 33-letni absolwent stosunków międzynarodowych, pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, działacz społeczny.
-
Startuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ponieważ wiem, że zasługujemy na więcej. Zasługujemy na wyższe płace. Polki i Polacy zarabiają tylko połowę średniej europejskiej pensji. Parlament Europejski może podnieść standardy płacy i ustalić europejską płacę minimalną. Naszym zadaniem jest zapewnienie w końcu europejskich standardów tu na miejscu, by kolejne pokolenia nie musiały wyjeżdżać. Dlatego wprowadzimy Europejski Pakiet Pracowniczy, zakładający europejską płacę minimalną, 35 godzinny tydzień pracy i Europejską Inspekcję Pracy.Z drugiego miejsca na liście startuje Katarzyna Rosińska z Białegostoku, społeczniczka działająca w organizacjach feministycznych i równościowych.
-
Wiem, jak wygląda życie w Polsce i na Podlasiu. Chcę zadbać o to, by kolejki do lekarza były krótsze, a standardy opieki zdrowotnej były prawdziwie europejskie. Będę walczyć o dostęp do rzetelnej opieki medycznej w gabinetach ginekologicznych. Będę walczyć o prawo do bezpiecznego przerywania ciąży w Polsce, a także o zabezpieczenie i ochronę praw kobiet w pracy, w tym prawa do równej płacy.Z miejsca trzeciego wystartuje Seweryn Prokopiuk, pochodzący z Widowa (okolice Bielska Podlaskiego) socjolog. Pracował jako nauczyciel, obecnie jest właścicielem rodzinnego gospodarstwa rolnego oraz pracownikiem firmy handlowej. W partii zajmuje się polityką wschodnią, kwestiami mniejszości narodowych oraz sprawami transportu publicznego w województwie podlaskim.
„Czwórką” na liście Lewicy Razem jest Małgorzata Matuszewska-Boruc, działaczka społeczna, od urodzenia związana z województwem warmińsko-mazurskim, emerytowana pedagog. Deklaruje, że najważniejsze są dla niej prawa człowieka, polityka senioralna, polityka zdrowotna, pomoc ludziom wykluczonym i niepełnosprawnym.
Z miejsca piątego wystartuje Marcin Birgiel. Z zawodu jest informatykiem, z zamiłowania działaczem społecznym, a prywatnie mężem i ojcem. Od lat związany z Suwałkami i Suwalszczyzną.
Szóste miejsce zajmuje Emilia Bartkowska, pracownica kultury, a także kulturoznawczyni z wykształcenia. Współtworzy WAMA Film Festival. Była jedną z głównych organizatorek pierwszego Olsztyńskiego Marszu Równości. W kręgu jej zainteresowań znajduje się polityka równościowa i rozwój kulturalny.
Siódme miejsce na liście to Marcin Gulczyński - olsztynianin, absolwent filozofii, były makler. Obecnie zajmuje się przeciwdziałaniem przestępstwom finansowym w sektorze bankowym. Człowiek wielu pasji i zainteresowań - oprócz polityki zarówno na szczeblu lokalnym, jak i międzynarodowym jest pasjonatem historii i kultury. Członek stowarzyszenia zajmującego się rewitalizacją budynków poniemieckich.
Z miejsca ósmego wystartuje natomiast Kamila Wysocka. Pochodzi z miejscowości Kaborno pod Olsztynem. Mieszka z mężem i córką w Białymstoku. Ukończyła pedagogikę i kulturoznawstwo. Pracuje w firmie zajmującej się obsługą procesów bankowych i jest tłumaczką języka niemieckiego.
Miejsce dziewiąte to Michalina Daria Artysiewicz, studentka logistyki z Zaścianek. Zaangażowana w strajk nauczycieli. Jej pasja to lotnictwo.
Listę zamyka Robert Koliński - działacz antyfaszystowski z Elbląga. Aktywnie włącza się również w pomoc migrantom.
Z D J Ę C I A
F I L M Y