Starszy posterunkowy Policji Państwowej Wincenty Bomba to kolejna ofiara zbrodni katyńskiej upamiętniona Dębem Pamięci w ramach akcji „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Uroczystość symbolicznego posadzenia dębu odbyła się dzisiaj (9.04) w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. To już drugi Dąb Pamięci posadzony na terenie tej placówki edukacyjnej. Rok temu posadzono tam sadzonkę dębu upamiętniającego inną ofiarę zbrodni katyńskiej - aspiranta PP Michała Kłoczewskiego.
Wincenty Bomba urodził się w 1901 roku w Opatowie-Podmuchowym. 4 listopada 1918 roku wstąpił ochotniczo do Wojska Polskiego. Wziął udział w odsieczy Lwowa. 11 stycznia 1919 roku pod Lwowem został ranny. Po demobilizacji w 1921 roku wrócił do rodzinnej miejscowości i pomagał w prowadzeniu rodzinnego gospodarstwa. 16 czerwca 1921 roku został przyjęty do Policji Państwowej województwa wołyńskiego jako posterunkowy. Następnie został wcielony do policji powiatu Zdołbunów. Służył w Posterunku Zdołbunów, a później w Komendzie Powiatowej w Zdołbunowie. 1 maja 1932 został mianowany starszym posterunkowym. 1 grudnia 1934 roku został przeniesiony do służby śledczej KP w Zdołbunowie. Od 1936 do września 1939 roku był referentem politycznym pogotowia śledczego w zdołbunowskiej komendzie. We wrześniu 1939 roku został aresztowany przez NKWD. Zginął w 1940 roku. Jest pochowany na cmentarzu w Bykowni koło Kijowa.
Inicjatorem posadzenia Dębu Pamięci Wincentego Bomby był jego wnuk - Ryszard Bomba. Pomocy w zrealizowaniu pomysłu udzieliła Jolanta Kłoczewska - dyrektor Szkoły Policealnej im. Prof. Religi, na posesji której w ubiegłym roku posadzono już Dąb Pamięci poświęcony aspirantowi Policji Państwowej Michałowi Kłoczewskiemu.
- Po raz drugi w 69-letniej historii Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi spotykają się tutaj dwie rodziny: rodzina szkoły oraz olsztyńska Rodzina Katyńska - powiedziała Jolanta Kłoczewska, otwierając uroczystość.
- Przywołał nas tutaj projekt, któremu patronuje prezydent RP Andrzej Duda pod hasłem „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Projekt ten przewiduje przywołanie do ludzkiej pamięci każdej ofiary, która oddała największą wartość, jaką miała w swojej ojczyźnie - własne życie. Ofiary Katynia, Bykowni, Miednoje, Ostaszkowa, bez względu na miejsce śmierci, czy pochówku, dzisiaj są z nami. Po raz drugi na naszej posesji zacznie bić drugie serce Dębu Pamięci i oby ono biło nawet wtedy, kiedy nas już nie będzie i oby nie zapomniało o tej nieukaranej zbrodni.
W uroczystości na terenie olsztyńskiego „Medyka” wzięli udział liczni członkowie rodziny Wincentego Bomby, członkowie stowarzyszenia Rodzina Katyńska i organizacji kombatanckich, poseł Janusz Cichoń, arcybiskup senior Edmund Piszcz, przedstawiciele władz państwowych, regionalnych i miejskich, policjanci oraz uczniowie i nauczyciele olsztyńskich szkół. Poczty sztandarowe wystawiły: Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, I i II Licea Ogólnokształcące w Olsztynie oraz Szkoła Policealna im. Prof. Religi. W ramach uroczystości, w szkolnej galerii „Zakładka” otwarto też wystawę historyczną zatytułowaną „Katyń - Zbrodnia Prawda Pamięć”.
Więcej o uroczystości na naszych zdjęciach i filmach z tego wydarzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :