Już po raz czwarty młodzież z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie ubiega się o mandaty poselskie do Sejmu Dzieci i Młodzieży. W tym roku uczniowie postanowili upowszechnić wiedzę i upamiętnić w sposób trwały postać Ignacego Góralskiego, jedynego posła na Sejm II RP, który miał związek z Olsztynem.
Ignacy Góralski był posłem w latach 1919 - 1922. Ostatnie lata życia spędził w Olsztynie, jest również pochowany tutaj na cmentarzu komunalnym. Uczniowie w ramach działań projektowych przygotowują m.in. wystawy dotyczące życia i działalności Ignacego Góralskiego, które będą prezentowane w olsztyńskich bibliotekach. Przygotowują stronę internetową o mało znanej jeszcze postaci Ignacego Góralskiego.
Dzięki relacjom członków rodziny uczniowie ZPE dowiedzieli się, że Ignacy Góralski w czasie okupacji ukrywał w swoim gospodarstwie żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej. Polscy żołnierze wykorzystywali podziemny tunel prowadzący do stodoły w gospodarstwie rodziny Góralskich.
Po wykonaniu zadań młodzież musi napisać relację i wysłać do Sejmu. Jeśli pomyślnie przejdą weryfikację, 1 czerwca reprezentacja już po raz czwarty z rzędu zasiądzie na sali plenarnej polskiego parlamentu w roli posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży.