W słoneczne popołudnie 4 kwietnia 2019 roku licznie zgromadzona publiczność uczestniczyła w wernisażu malarstwa profesora Wojciecha Maksymowicza, który odbył się w Galerii Bakałarz w Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie.
Profesor W. Maksymowicz to znany w Olsztynie, w Polsce i na świecie neurochirurg, profesor zwyczajny w dziedzinie nauk medycznych, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, twórca i prorektor Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kierownik Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, autor ponad 120 publikacji i doniesień naukowych. W galerii poznaliśmy inną odsłonę życia profesora, artysty malarza, pasjonata tworzenia sztuki pięknej. Podczas komentarza autorskiego przy prezentacji medialnej dowiedzieliśmy się o różnych kontekstach powstawania prac, inspiracji rodzinnych oraz pararelnych dróg twórczych profesora, sztuki medycznej i malarskiej.
Na wystawie obejrzeliśmy kilkadziesiąt prac z różnych okresów twórczości profesora, o tematyce religijnej, egzystencjalnej, krajobrazy i architekturę, akwarele i oleje. Wśród nich Droga Krzyżowa (kilka prac, wszystkie zdobią dziś kaplicę Szpitala Uniwersyteckiego), tajemniczy krajobraz z trollem czy młodzieńczy autoportret. Charakterystyczną pracą zwracającą szczególną uwagę jest obraz olejny nawiązujący do mandali Koło życia, który jest malarską autobiografią profesora.
W pięknie wydanym katalogu syn profesora Stanisław napisał: „Malarstwo profesora Maksymowicza to na pewno bardzo intymna forma wyrażenia siebie.(...) Jego „bycie” malarzem zaskakuje. Bo czyż tata nie jest człowiekiem kojarzonym przede wszystkim z Gmachem Medycyny, w którym czuje się najlepiej... Oddanie chorym ludziom pochłonęło całe jego życie... Sztuka zaś to jego podróż w rzeczywistość alternatywną, której albo nigdy nie było, albo która istnieje tylko chwilę, aż ostatnie krople akwareli wsiąkną na zawsze w gruby papier. Ciekawie układają się ścieżki życia”.
Wystawa i katalog jej towarzyszący powstały z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Olsztyńskiego Collegium Medicum ACMO.
Podczas wernisażu wystąpił mistrzowski duet olsztyńskich muzyków: saksofonista Zbigniew Siwek i gitarzysta Jarosław Śpiewankiewicz.
Z D J Ę C I A