Ponad dwadzieścia osób z sześciu krajów Morza Bałtyckiego. W Olsztynie trwa spotkanie uczestników projektu Sumba. Jaki jest jego cel?
Spotkanie ma charakter roboczy. Uczestnicy z Niemiec, Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii zastanawiają się jak zwiększyć liczbę osób korzystających z transportu publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem podróży z miejskiego obszaru funkcjonalnego do miasta. Przedstawiane są dobre praktyki miast, którym udało się to zrobić, ale również takich, które - mimo różnych działań - nie odnotowały zmiany przyzwyczajeń mieszkańców i liczba samochodów nie spadła.
-
Mówimy o masterplanach, sposobach pozyskiwania danych, modelowaniu ruchu i dokumentach strategicznych - opisuje Agnieszka Horyd z olsztyńskiego Urzędu Miasta. -
Robimy burzę mózgów, wspólnie zastanawiamy się nad tym, jakie usprawnienia wprowadzić, by zachęcić do zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych i sprawić, że komunikacja publiczna oraz inne, ekologiczne środki transportu będą dla mieszkańców przyjazne i atrakcyjne.Jednym z elementów dwudniowego spotkania (2-3.04) będzie wizyta studyjna obejmująca przejazd komunikacja publiczną i zwiedzanie ważnych punktów infrastruktury transportu publicznego w Olsztynie.
******
Sumba to projekt, który ma pomóc miastom w ocenie, przygotowaniu i wdrożeniu alternatywnych sposobów poruszania się do środków transportu, dokumentów strategicznych i planistycznych, aby zapewnić bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku możliwości dojazdu z przedmieść do miast. Narzędzia opracowane w ramach projektu będą najpierw testowane w miastach regionu Morza Bałtyckiego, m.in. w Hamburgu (Niemcy); Tallinnie i Tartu oraz okręgu Harju (Estonia), Rydze (Łotwa), Växjö (Szwecja), Siauliai (Litwa) i Olsztynie. Jednak rezultaty projektu skierowane są do całego regionu Morza Bałtyckiego.