O 20.30 w zgaśnie m.in. iluminacja olsztyńskiego ratusza
To największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Bierze w niej udział blisko 200 państw na 7 kontynentach. Wśród wielu miast także Olsztyn zgasi dziś (30.03) światła.
-
Wyłącz światło - włącz działanie. Dla jedynej planety we wszechświecie, jaką znamy, która daje nam, ludziom życie - w ten sposób organizator akcji - WWF - promuje ideę oszczędnego korzystania z energii. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Nie niszcz domu”.
-
W tym roku chcemy pokazać, jak nasze wybory wpływają na planetę - mówi Zofia Pawelska z WWF. - I uświadomić, że wszyscy mamy prawo do ochrony naszego wspólnego domu. Mamy nadzieję, że spot, który nagraliśmy, pt. „Ty też niszczysz swój dom” dobrze to obrazuje.
Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: Wyłącz światło - włącz działanie. Jak to robić na co dzień? Wyłącz zbędne światło, jedz i pij z naczyń wielokrotnego użytku, oddawaj elektrośmieci do punktów, gdzie rzadkie metale i inne cenne surowce będą mogły być wykorzystane ponownie, idź na zakupy z koszykiem czy torbą wielokrotnego użytku, zainwestuj w nowoczesne, energooszczędne formy ogrzewania.
Przedstawiciele WWF przypominają - życie na Ziemi zależy nie tylko od klimatu, ale - przede wszystkim - od zasobów planety. Te zasoby są ograniczone. Kiedyś ludzi było mało i mieli niewielkie możliwości techniczne, dlatego nie zagrażali planecie w skali globalnej. Teraz jest nas ponad 7 miliardów - znacząco wpływamy na ekosystemy Ziemi. WWF dokumentuje te zmiany w raportach o stanie planety „Living Planet Report”.
Ten, kto gasi światło, przyłącza się do apelu, by skończyć z rabunkową gospodarką zasobami na rzecz zmiany codziennych przyzwyczajeń, a także by rządzący wprowadzili rozwiązania systemowe chroniące zasoby naturalne i przestrzeń dla dzikiej przyrody. A na co dzień, światli ludzie po prostu gaszą niepotrzebne światło.
-
Wyłączenie światła jest symbolem - podkreśla Marzenna Nowakowska z WWF. -
Oznacza tyle: Obchodzi mnie przyszłość. Martwię się o pokolenia moich wnuków i prawnuków, którzy mogą stanąć wobec braku czystej wody, w obliczu głodu. Oni mogą już nie zobaczyć tych pięknych, naturalnych krajobrazów i niezwykłych gatunków.Dzisiaj już po raz 13., na całym świecie o godzinie 20.30 czasu lokalnego, zgasną światła. Wśród słynnych budowli, które w poprzednich latach pogrążyły się w ciemnościach na 60 minut były m.in. Piramidy w Gizie w Egipcie, paryska Wieża Eiffla, Big Ben w Londynie, Opera w Sydney w Australii, rzymskie Koloseum, Taj Mahal w Indiach i ponad 3000 innych. W Polsce w akcję angażuje się blisko 80 miast. Wśród nich Olsztyn. Oto lista obiektów, których iluminacje zgasną w tym roku:
1. Budynek ratusza (Plac Jana Pawła II 1)
2. Plac przed ratuszem
3. Wysoka Brama (ul.Staromiejska 16)
4. Katedra św. Jakuba (ul. Staszica 11)
5. Kościół św. Józefa (ul. Jagiellońska 41)
6. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mickiewicza 10)
7. Kościół Matki Boskiej Fatimskiej (ul. Bajkowa 15)
8. Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela (ul. Kromera 2a)
9. I Liceum Ogólnokształcące (ul. Mickiewicza 6)
10. Wieża Obserwatorium Astronomicznego (ul.Żołnierska 13b)