Po raz ósmy hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka z regionu spotkali się, by podsumować wyniki oceny wartości hodowlanej krów za rok ubiegły. Wśród gości znalazł się m.in. przedstawiciel zarządu powiatu w Olsztynie Jacek Szydło, który złożył gratulacje wyróżniającym się hodowcom z powiatu olsztyńskiego.
Jak ocenił dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego, w całym kraju widać rozwój tej branży rolnictwa.
- W 2018 r. liczba obór wyniosła 20 896, to jest o 112 więcej niż rok wcześniej. Średnia wielkość stada to 39 krów, zaś wydajność 8 298 kg mleka. Liderem w Polsce jest region poznański. W województwie warmińsko-mazurskim liczba stad wyniosła 1 556. Znaleźliśmy się na 14. miejscu pod względem wydajności, średnia ilość pozyskanego mleka to 7 830 kg - mówił Zdzisław Szewczak.
W powiecie olsztyńskim w 2018 r. ocenie poddano 5 254 krowy w 130 oborach. Wśród hodowców najlepsze wyniki osiągnęli: Ewa i Wojciech Jończyk (Garzewko), Włodzimierz Pontus (Prejłowo), Teodor Kukliński (Przykop), Paweł Policht (Nowa Wieś) i Zdzisław Korowaj (Świątki). Listy gratulacyjne oraz upominki wręczył im Jacek Szydło, przedstawiciel zarządu powiatu.
- Zdajemy sobie sprawę, że hodowla bydła mlecznego jest bardzo trudna ze względu na dużą wrażliwość w żywieniu, każda zmiana może skutkować zmniejszeniem ilości produkcji mleka. Dlatego też gratuluję Państwu świetnych wyników i życzę, byście mieli czas również dla siebie i na odpoczynek - powiedział Jacek Szydło.
Podczas spotkania ośmiu hodowców z regionu otrzymało Złote Odznaki Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Wśród nich znalazł się Paweł Policht z Nowej Wsi w gminie Purda. Nie zabrakło także pucharów, statuetek i certyfikatów za wysokie wyniki oraz działalność społeczną.
Organizatorami wydarzenia byli: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego w Olsztynie z siedzibą w Dorotowie.
Z D J Ę C I A