Mimo prowadzonych od lat działań profilaktycznych, kroniki kryminalne nadal są pełne informacji o przestępstwach, których ofiarami padają seniorzy. Ludzie starsi często znajdują się „na celowniku” oszustów. Nie brakuje też zdarzeń drogowych z udziałem seniorów. Dlatego policjanci nie ustają w edukowaniu tej grupy społecznej, by zdarzeń z udziałem seniorów w roli pokrzywdzonych było jak najmniej. Takiej edukacji służyła dzisiejsza (26.03) debata społeczna pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie seniorów”, zorganizowana w Starostwie Powiatowym w Olsztynie przez policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz wydział zarządzania kryzysowego starostwa.
- Po raz kolejny spotykamy się z seniorami po to, by im przypomnieć o pewnych zasadach, których przestrzeganie pozwoli im uniknąć podejrzanych transakcji i oszustw, w wyniku których mogą nawet stracić dorobek całego życia - powiedziała nam asp. sztab. Małgorzata Demianiuk z wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.
- Będziemy też mówili o zasadach ruchu drogowego, bo to również ważny aspekt bezpieczeństwa seniorów.Ekspertami podczas debaty byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz Miejski Rzecznik Praw Konsumentów Urzędu Miasta w Olsztynie. W ich wystąpieniach największy nacisk kładziono na oszustów, o których mówi się bardzo dużo, ale którzy ciągle znajdują nowe ofiary, przede wszystkim wśród osób starszych.
- Mimo że docieramy do seniorów poprzez media, strony internetowe, pogadanki czy prelekcje, tylko w ubiegłym roku mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń o takich oszustwach - powiedziała Małgorzata Demianiuk.
- I niestety, w całym kraju są jeszcze osoby, które ulegają oszustom i tracą naprawdę duże pieniądze.
Jak mówią policjanci, seniorzy najczęściej stają się ofiarami oszustw na tzw. wnuczka, policjanta czy funkcjonariusza CBŚP. Przestępcy dzwonią do potencjalnych ofiar przedstawiając się za członka rodziny lub funkcjonariusza państwowej służby, nakłaniając seniorów do przekazania im pieniędzy bądź to na pomoc członkowi rodziny, który niespodziewanie znalazł się w finansowych tarapatach, bądź to na przeprowadzenie policyjnej akcji mającej doprowadzić do zatrzymania rzekomych przestępców. Przestępcy ciągle wymyślają nowe legendy. I niestety, zdarzają się łatwowierni starsi ludzie, którzy przekazują przestępom gromadzone przez lata oszczędności. Niekiedy są to kwoty idące w setki tysięcy złotych!
- Najważniejsza jest czujność seniorów i świadomość, że zanim komukolwiek da się pieniądze, trzeba zweryfikować te informacje, że ktoś bliski potrzebuje pieniędzy - apelowała Małgorzata Demianiuk.
- Trzeba też pamiętać, że policjanci i funkcjonariusze innych służb nigdy nie biorą od ludzi pieniędzy. Jeżeli więc zadzwoni ktoś, kto podaje się za funkcjonariusza państwowego i prosi nas o zaangażowanie naszych pieniędzy w jakąś akcję przeciwko przestępcom, to na 100 procent jest to próba oszukania nas. W takim przypadku natychmiast trzeba poinformować prawdziwych policjantów.Oprócz policjantów, informacje o tym, jak nie stać się ofiarą oszustwa, uczestnikom konferencji przekazała również Jadwiga Urbańska - Miejski Rzecznik Konsumentów w Olsztynie. Pani rzecznik skoncentrowała się na zagrożeniach wynikających z zawierania umów poza siedzibą firm oferujących określone towary i usługi oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Jak uczy doświadczenie, również w takich przypadkach, nie tylko seniorzy, bywają oszukiwani.
Uczestnicy debaty, wychodząc ze Starostwa Powiatowego w Olsztynie, mogli wyposażyć się w ulotki z informacjami, jak bronić się przed oszustami. Seniorzy otrzymywali też opaski odblaskowe, by wieczorami mogli być bardziej widoczni na drogach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y