Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:59 20 września 2024 Imieniny: Mieczysławy, Filipiny
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
wb | 2019-03-22 21:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Rekordową liczbę kieratów konnych zgromadzono w podolszyńskich Naterkach

Olsztyn24
Rekordowy zbiór kieratów | Więcej zdjęć »

Alicja i Janusz Dramińscy z Olsztyna są nie tylko producentami uznanych ultrasonografów, ale także właścicielami prywatnego skansenu maszyn rolniczych w Naterkach w gm. Gietrzwałd. Wśród kilkuset zabytkowych już maszyn i narzędzi rolniczych uwagę zwraca przebogata kolekcja kieratów konnych. Świat właśnie obiegła informacja, że według londyńskiego biura rekordów Guinnessa, kolekcja Dramińskich jest największa na świecie, liczy bowiem 277 kieratów.

Liczenie kolekcji kieratów w Naterkach przeprowadzono 3 lica 2018 roku. Minimum dla tej zupełnie nowej kategorii w księdze rekordów Guinnessa wynosiło 250 kieratów. Po przeliczeniu urządzeń okazało się, że jest ich aż 277! Taki wynik został również oficjalnie uznany jako rekord Guinnessa.

Kierat konny to urządzenie wykorzystujące siłę pociągową zwierząt - głównie koni - do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych lub do wydobywania wody. Najczęściej kierat składa się z dwóch par kół przymocowanych do ramy. Największe koło połączone jest z dyszlem do zaprzęgania zwierząt. Zwierzęta, chodząc po okręgu, obracają przekładnię. Napęd z kieratu przekazywany jest do maszyn stacjonarnych za pomocą wału składającego się z kilku odcinków połączonych ze sobą przegubami.

Największa na świecie kolekcja kieratów konnych jest prywatną własnością Alicji i Janusza Dramińskich. Jej zebranie trwało 30 lat. Większość ze znajdujących się w kolekcji kieratów ma ponad 100 lat.
R E K L A M A
Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.