Na spotkaniu w Klubie Nasza Mała Ojczyzna we wtorek (19.03), Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim „pękała w szwach”. Spotkania z lubianym przez mieszkańców historykiem - Sławomirem Skowronkiem zawsze cieszą się ogromną popularnością. Przybyli m.in. licealiści z lidzbarskiej „Jagiellonki”, nauczyciele i przyjaciele naszego gościa, lokalni regionaliści, członkowie grupy rekonstrukcji historycznych.
Sławomir Skowronek prezentował swoją książkę „Rozbitkowie. Heilsberg roku 1823. Opowieść o ludziach szukających drogi do domu”. Książka jest kontynuacją losów bohaterów jego poprzedniej, debiutanckiej powieści „Śnieg, ogień i krew. 1807”.
Sławomir Skowronek jest lidzbarczaninem, ma tytuł naukowy doktora historii i obecnie naucza w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka. Z zamiłowania jest regionalistą - pasjonuje się przeszłością ojczystej Warmii. Pełni też funkcję dowódcy grupy rekonstrukcji historycznej Wileński Pułk Muszkieterski i współorganizuje coroczną inscenizację „Bitwa pod Heilsbergiem”.
Akcja „Rozbitków” rozgrywa się w Heilsbergu (obecnie Lidzbark Warmiński) w 1823 r. Wielu bohaterów powieści, z różnych powodów można nazwać „życiowymi rozbitkami” - stąd podtytuł. Książka ukazuje codzienny świat Lidzbarka Warmińskiego. Bohaterowie schodzą się, spotykają w karczmie, która przed laty nazywała się „Zu Drei Schwestern” - „U Trzech Sióstr”. Przybysze czasem zatrzymują się tu na dłużej. I opowiadają o swoich prywatnych perypetiach życia...
Prawdy historycznej jest w „Rozbitkach” sporo. Dominują sprawy codzienne i obyczajowe, jednak pojawiają się i sceny militarne. Jest też poruszony temat filozofii wojny. Autor dodaje „Ośmieliłem się także ukazać pięć dość esencjonalnych sytuacji erotycznych, ale nie bez przyczyny...”. W książce znalazły się też odrobina magii i mistycyzmu.
Żeby przybliżyć tematykę i zachęcić do lektury, podczas spotkania fragmenty książki czytali licealiści i goście: Gabriela Walicka, Sławomir Żelichowski, Jakub Kondratowicz, Wiktoria Grzegorczyk, Wojciech Motylewski, Patryk Pikus, Milena Wroniewicz, Aleksandra Górecka - Ostrowska, Izabela Treutle, Iwona Sroka - Ośka, Paweł Kabała, Michał Brzozowski, Jan Adamowicz, Alicja Orłowska, Patrycja Szulewa, Kamil Juzwiszyn, Nina Brońska, Cezary Kuźmowicz.
To była niecodzienna okazja, żeby posłuchać wielu niezwykłych opowieści. Czytelników zapraszamy do lektury - książkę „Rozbitkowie. Heilsberg roku 1823. Opowieść o ludziach szukających drogi do domu” można wypożyczyć w bibliotece Oranżeria Kultury.
Z D J Ę C I A