Dziennikarz Robert Lesiński przybliża gościom pomysł na uhonorowanie Tadeusza Macheli | Więcej zdjęć »
9 marca, po ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat zmarł Tadeusz Machela, znany w Olsztynie muzyk. Pozostawił po sobie rodzinę, ale także życzliwą pamięć jego przyjaciół i znajomych oraz kilka kaset i płyt, które nagrał zarówno jako członek zespołów Klaster i Kapela Jakubowa, jak i jako solista.
Pozostający w żałobie po artyście członkowie jego rodziny, przyjaciele i znajomi zebrali się wczorajszego (19.03) popołudnia w restauracji Zakątki Europy na spotkaniu wspomnieniowym. To w tym lokalu muzyk wystąpił publicznie po raz ostatni wraz z Kapelą Jakubową, podczas dorocznego koncertu charytatywnego na rzecz Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Podczas spotkania nie zabrakło wspomnieniowych anegdot, wzruszeń i słów niedowierzania - piękna historia się skończyła, a żyć trzeba nadal...
Aby zatrzymać w pamięci olsztynian tej historii choć trochę, organizatorzy spotkania wystąpili z pomysłem uhonorowania Tadeusza Macheli poprzez ustawienie ławeczki interaktywnej z figurą muzyka siedzącego na niej z gitarą w dłoniach (więcej na ten temat w zapisie wideo spotkania).
R E K L A M A
******
Tadeusz Machela urodził się w 1953 roku w Choszcznie. Wychowywał się w Szczytnie. Od 1984 roku pracował zawodowo jako muzyk w zespole „Limited” Piotra Janczerskiego. Koncertował też z zespołem „Benefis” w Jugosławii. W Olsztynie mieszkał od 1985 roku. Był założycielem zespołów „Klaster”, „Sfora Tadziora” oraz - razem z Władysławem Katarzyńskim - „Kapeli Jakubowej”.
Pierwsze sukcesy osiągnął z zespołem „Klaster”, przekształconym w 1999 roku w „Sforę Tadziora”, z którym występował kilkakrotnie na „Pikniku Country” oraz „Dniach i Nocach Szczytna”. Zespół ten był również laureatem jednej z głównych nagród na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Bartoszycach w 2006 roku. Jest także autorem solowych projektów, jak chociażby recital „Wspomnienie o Krzysztofie Klenczonie” czy też programu „Jedno, co mogłem Ci dać”.