Od dwudziestu lat, w dniu imienin Józefa Rusieckiego - założyciela i pierwszego rektora Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, w uczelni przy ulicy Bydgoskiej odbywa się Święto Uczelni. Wydarzenia nie mogło zabraknąć również w tym roku. W uroczystości zorganizowanej w auli im. Prof. Władysława Tatarkiewicza udział wzięli wykładowcy i studenci OSW oraz zaproszeni goście.
Gospodarzami święta byli: rektor dr Adam Marzewski oraz dyrektor generalna Helena Rusiecka. Zaproszenie do wspólnego świętowania w OSW przyjęli m.in. posłowie Anna Wasilewska, Iwona Arent i Paweł Papke oraz marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
Uroczystość rozpoczęło wystąpienie rektora Adama Marzewskiego, który przypomniał 22-letnią historię Olsztyńskiej Szkoły Wyższej i jej osiągnięcia. Potem ogłoszono decyzję kapituły o przyznaniu sześciu kolejnych tytułów honorowych „Przyjaciela Uczelni”. W tym roku do grona dotychczasowych 73 posiadaczy tytułu „Przyjaciela Uczelni” dołączyli:
» marszałek województwa warmińsko-mazurskiego
Gustaw Marek Brzezin - absolwent Technikum Rolniczego w Dobrocinie i Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, na której również w 2011 roku uzyskał tytuł doktora nauk rolniczych. Od ponad dwudziestu lat pełni odpowiedzialne funkcje w administracji samorządowej - był radnym Powiatu Ostródzkiego, długoletnim wójtem Gminy Ostróda, w 2012 roku został wicemarszałkiem województwa warmińsko mazurskiego, a po wyborach w roku 2014 - marszałkiem województwa, którą to funkcję pełni także w kolejnej kadencji po ubiegłorocznych wyborach samorządowych. Aktywnie działa w Związku Województw RP - jest członkiem zgromadzenia ogólnego związku oraz komisji ds. polityki wschodniej. W 2016 r. mianowany został przez Radę Unii Europejskiej członkiem Europejskiego Komitetu Regionów. Gustaw Marek Brzezin był patronem honorowym i uczestnikiem wielu wydarzeń, spotkań oraz konferencji organizowanych przez Olsztyńską Szkołę Wyższą, wspiera zawodników związanych z Akademickim Klubem Sportowym OSW,
» rektor Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego dr
Adam Marzewski - od 11 lat pracownik etatowy OSW, wcześniej nauczyciel historii, przez 25 lat był funkcjonariuszem Służby Więziennej gdzie m.in. zajmował stanowiska dyrektora Aresztu Śledczego w Olsztynie i Zakładu Karnego w Iławie. Od 2008 roku jest nauczycielem akademickim, doktoryzował się w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Jego zainteresowania badawcze mieszczą się w obszarze resocjalizacji i zagadnień związanych z funkcjonowaniem polskiego więziennictwa. Rektorem OSW jest od października 2017 roku. Jest autorem artykułów naukowych o tematyce resocjalizacyjnej, a także promotorem ponad 100 prac licencjackich i magisterskich,
» dr hab.
Katarzyna Bojaruniec, prof. UWM - dyrygent-chórmistrz. Absolwentka szkoły muzycznej I i II stopnia w klasie skrzypiec i dyrygentury w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Po obronie dyplomu w 1998 r. rozpoczęła pracę w Instytucie Muzyki UWM. Uczy studentów dyrygentury, czytania partytur, współczesnej literatury chóralnej, ale jej wiodącym przedmiotem jest chór. Na podstawie przewodów kwalifikacyjnych - doktorskiego, w roku 2002 w Akademii Muzycznej w Łodzi, uzyskała kwalifikacje doktora w zakresie dyrygentury chóralnej oraz przewodu kwalifikacyjnego - habilitacyjnego w 2009 roku w Akademii Muzycznej w Gdańsku, doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W macierzystym Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki UWM prowadzi chór „Ars Vocale”, z którym wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia. Zespół często zaszczycał swoim śpiewem uroczystości organizowane w OSW,
» dr
Wiesław Pawłowski - związany z OSW od dwudziestu lat, również jako pracownik etatowy - w latach 2002-2008 był dziekanem Wydziału Pedagogicznego OSW. Po ukończeniu studiów wyższych w 1979 r. podjął pracę w Instytucie Oświaty Rolniczej ART w Olsztynie. Równolegle prowadził badania naukowe w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie oraz Instytucie Oświaty i Postępu w Rolnictwie w Brwinowie. W 1986 r. ukończył stacjonarne studia doktoranckie w Moskiewskiej Akademii Rolniczej uzyskując stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Od 1999 r. pracuje jako pedagog - nauczyciel dyplomowany w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Olsztynie,
» dr
Małgorzata Kuśmierczyk - dziekan Wydziału Zdrowia Publicznego, w OSW zatrudniona od 2005 roku. Jest doktorem inżynierem w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka, absolwentką ART w Olsztynie.
W OSW zatrudniona od 2005 roku, od sześciu lat sprawuje funkcję Dziekana Wydziału Zdrowia Publicznego. W ramach obowiązków dydaktycznych i organizacyjnych kierownik studiów podyplomowych z dietetyki, nauczyciel licznych przedmiotów z zakresu żywienia człowieka i dietetyki. Organizator Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Nutrikosmetologia prozdrowotna”, która odbywa się na Wydziale Zdrowia Publicznego OSW co dwa lata. Opiekun blisko 200 prac licencjackich, recenzent około 170 prac. W kręgu jej zainteresowań naukowych znajdują się uwarunkowania zdrowia związane żywnością, żywieniem i elementami stylu życia; współautor i współwykonawca projektów w zakresie zdrowego stylu życia oraz prewencji nadwagi i otyłości, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.
Jest specjalistką I stopnia w zakresie zdrowia publicznego, w roku 2017 roku powołana przez Prezydenta Olsztyna do Rady Naukowej Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania.
» mgr
Joanna Beczyńska - absolwentka politologii i logopedii, z OSW związana od 2002 roku. Przez kilkanaście pracowała w dziekanacie Wydziału Pedagogicznego, później Nauk Humanistyczno-Społecznych. Od 2016 roku pełni w OSW wiele funkcji, wśród nich: rzecznika prasowego, sekretarza uczelni i opiekuna samorządu studenckiego. Kieruje również biurem karier. Jako nauczyciel akademicki realizowała zajęcia związane z filozofią i etyką. Przez wiele lat kierowała studiami podyplomowymi z logopedii - jedynymi tego typu studiami w Olsztynie.
Podczas dzisiejszej uroczystości ogłoszono również wyniki plebiscytu „Nauczyciel Roku”. W tym roku ten zaszczytny tytuł zdobył dr hab.
Dariusz Czarpowski, prof. OSW - zaangażowany wykładowca, pełen charyzmy, mający doskonały kontakt z młodymi adeptami fizjoterapii, jego ogromną zasługą jest m. in włączanie studentów do prac badawczych.
Natomiast najlepszym nauczycielem, a właściwie najlepszą nauczycielką zajęć sportowych w OSW została
Iwona Godlewska - absolwentka AWF w Gdańsku, trenera lekkiej atletyki II klasy, sędzia lekkiej atletyki na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych, od wielu lat przewodnicząca Warmińsko-Mazurskiego Kolegium Sędziów lekkiej atletyki. Iwona Godlewska od 2003 roku jest wykładowcą w OSW, gdzie prowadzi metodykę lekkiej atletyki, specjalizację z LA, narciarstwo biegowe, kieruje letnimi obozami dla studentów.
Tegoroczny plebiscyt na najlepszego sportowca-studenta OSW wygrała
Aleksandra Mońko - koszykarka, zawodniczka pierwszoligowego KKS Olsztyn. Pani Aleksandra jest obecnie studentką fizjoterapii na studiach stacjonarnych.
Uczestnicy uroczystości mogli również zapoznać się z prezentacją działającego w obiektach OSW „Biernat. Centrum Rehabilitacji i Sportu”. Uroczystość zakończył mini koncert chóru „Musica in Via” pod dyrekcją prof. Katarzyny Bojaruniec.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :