W niedzielę (3.03) w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbyło się spotkanie autorskie z wileńską dziennikarką Krystyną Adamowicz połączone z promocją jej książki - Zawsze wierni „Piątce” 2.
W tym roku przypadła jubileuszowa - 35. rocznica festiwalu „Kaziuki-Wilniuki”. Coroczny festiwal odbywający się w Lidzbarku Warmińskim cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jest to sprzyjająca okoliczność do spotkań i rozmów o kulturze wileńskiej.
3 marca w Oranżerii Kultury Krystyna Adamowicz zaprezentowała swoje książki: Zawsze wierni „Piątce” i jej kontynuację - Zawsze wierni „Piątce” 2, poświęcone legendarnej polskiej szkole na Piaskach. Autorka ukończyła szkołę w 1956 roku. O kontynuację pierwszej książki upominali się sami czytelnicy: społeczność szkolna - obecna i była. Druga część została wydana z okazji 75-lecia wileńskiej szkoły im. Joachima Lelewela, niegdyś znanej jako „Piątka”.
Publikacje opowiadają o ludziach, którzy w trudnym okresie powojennym walczyli o przetrwanie polskości na Ziemi Wileńskiej. Wielu Czytelników wzruszało się nad losami bohaterów - szlachetnych patriotów, którzy pomimo represji, wywózek do syberyjskich łagrów wprost ze szkolnej ławy - wygrywali. Niektóre wspomnienia dają odpowiedź, że źródło tej duchowości stanowiła rodzina polska - religijna, gotowa oddać za ojczyznę swoje życie. Książki Krystyny Adamowicz są swoistą kroniką i choć opowiadają o rzeczach trudnych i smutnych, jak mówi sama autorka „Prawda jest zawsze najciekawsza”.
W książce Zawsze wierni „Piątce” 2 czytelnicy znajdą też unikatowy „Pamiętnik” wybitnego architekta okresu międzywojennego - prof. Stefana Narębskiego, m.in. autora projektu szkoły na ulicy Piaskowej i szeregu innych, wspaniałych obiektów Wilna.
Na niedzielne spotkanie przybyli goście z Polski i Litwy, dziennikarze oraz przedstawiciele władz naszego regionu: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego - Gustaw Marek Brzezin, wicewojewoda warmińsko-mazurski - Sławomir Sadowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego - Jacek Wiśniowski. Pełne wzruszeń spotkanie stało się również okazją do dyskusji o dawnej, ale i obecnej sytuacji Polaków na Wileńszczyźnie.
Z D J Ę C I A