Tradycyjnie w okresie karnawału w repertuarze Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej nie może zabraknąć muzyki wokalnej. W czwartek i piątek (21-22.02) wraz z parą solistów Elżbietą Kaczmarzyk-Janczak - mezzosopran i tenorem Tomaszem Janczakiem zaśpiewa Chór „Cantores Varmienses”, który działa przy filharmonii. Wokalistom i chórowi towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna filharmoników warmińsko-mazurskich pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Przygotowanie chóru - Benedykt Błoński.
W programie koncertów publiczność usłyszy zarówno przeboje z oper włoskich mistrzów - Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego, Pietro Mascagniego - jak i kompozytorów francuskich: Georges’a Bizeta i Camille’a Saint-Saënsa. W 2019 roku - Roku Moniuszkowskim nie może zabraknąć również muzyki Stanisława Moniuszki, który czerpał zarówno z włoskiego bel canta, jak i z francuskiej opery komicznej. Tak oto dwa różne operowe światy przeniknęły do głównego nurtu muzyki polskiej, a ich elementy współtworzyły naszą operę narodową.
Podczas gali operowej usłyszymy m.in. takie „szlagiery operowe”, jak uwertura oraz chór Żydów w babilońskiej niewoli z opery Verdiego Nabucco czy przepiękną arię Mon cœur s’ouvre à ta voix z opery Samson i Dalila Camille’a Saint-Saënsa. Zapewne wzruszą publiczność, należące do najbardziej poruszających w historii opery, fragmenty z Rycerskości wieśniaczej Pietro Mascagniego.
Mezzosopranistka Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 1993 roku jest solistką Opery Dolnośląskiej we Wrocławiu, gdzie debiutowała partią Jadwigi w Strasznym Dworze Stanisława Moniuszki. Koncertowała w USA, Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii, Włoszech, Rosji, Belgii. Artystka ma w swoim repertuarze ponad 25 partii operowych i ponad 20 partii oratoryjnych, w których stworzyła wiele znaczących kreacji artystycznych wysoko ocenianych zarówno przez krytykę jak i publiczność. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień artystycznych w Polsce i zagranicą.
Tomasz Janczak w 1995 roku ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Na scenie zadebiutował w tym samym roku - w Hanowerze w partii Eisensteina w Zemście nietoperza. W latach 1995-1996 roku był solistą Teatru Muzycznego w Łodzi, a w latach 1996-2004 śpiewał jako pierwszy tenor w Teatrze Muzycznym - Operetce Wrocławskiej. Od 2004 do 2014 był pierwszym solistą Teatru Muzycznego w Lublinie, gdzie m.in. wykonywał główne operowe partie tenorowe w Carmen Bizeta, w Strasznym dworze Moniuszki czy Traviacie Verdiego. Występował w wielu krajach Europy, w USA i Kanadzie. Od 2014 roku był dyrektorem artystyczny Filharmonii Sudeckiej, a od 2016 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Pomysłodawca i organizator wielu spektakularnych produkcji operowych. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych.
Chór „Cantores Varmienses” działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej prowadzony przez Benedykta Błońskiego w maju br. będzie obchodził 10-lecie działalności. Chór nieustannie się rozwija. Atrakcyjny repertuar a cappella oraz wokalno-instrumentalny o wysokim stopniu trudności w profesjonalnym wykonaniu stanowi o pozycji zespołu w lokalnym i krajowym środowisku muzycznym.