Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:38 21 stycznia 2025 Imieniny: Agnieszki, Jarosława
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf. pras. | 2019-02-13 14:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Natura pobudzi do działania!

Olsztyn24
Trenerzy projektu na specjalnym szkoleniu w Szkocji (fot. archiw. BŻ) | Więcej zdjęć »

Bank Żywności w Olsztynie rusza z innowacyjnym projektem mającym na celu pomoc młodym ludziom w znalezieniu pracy. Wyzwanie tym większe, że chodzi o młodzież, która pracy... nie szuka. Dlatego też metody stosowane w tym projekcie będą dalekie od standardowych.

Na pomysł wpadli kilkanaście lat temu Brytyjczycy - a dokładnie Szkoci. Na uniwersytecie w Edynburgu opracowano program wspierający młodzież w wieku do 29 lat - nieuczącą się, niepracującą i nieodbywającą żadnych praktyk aktywizacyjnych (grupa nazwana z angielska NEET).

Program okazał się skuteczny, a z pomysłu szkockiego korzystają dzisiaj również Hiszpanie. Tę szanse otrzymają teraz młodzi z Warmii i Mazur. Bank Żywności w Olsztynie jest jednym z partnerów międzynarodowego projektu „FOLM” - From Outdoors to Labour Market (Z natury do rynku pracy).

Na czym polega innowacyjność szkockiej metody aktywizacji osób młodych? Naukowcy z Edynburga wymyślili, że przydatne będzie szkolenie w kontakcie z naturą. Po angielsku nazywa się to: „outdoor learning”. Survival? Niekoniecznie. Nie chodzi o ekstremalne, często sztucznie kreowane wyzwania, jak z popularnych telewizyjnych formatów. Grupy uczestników wyjdą z doświadczonymi trenerami do lasu na kilkudniowe motywacyjne wędrówki.
R E K L A M A
- Nasza terenowa przygoda polegać będzie na działaniu z dala od cywilizacji i codziennych udogodnień. Będąc zdani na siły całego zespołu i zapasy przenoszone w plecakach, poznamy predyspozycje, talenty oraz mocne i słabe strony uczestników. Zadaniem trenerów będzie nie tylko asekuracja grupy, ale również pomoc w odnalezieniu sposobu na zachowanie motywacji i efektywności działań. Dodatkowo, w trakcie spotkań grupowych oraz indywidualnych, pomożemy młodym ludziom ukierunkować swój rozwój i wyznaczać życiowe cele - mówi Jakub Dorosz, lider zespołu trenerów projektu.

Wyprawy do lasu nie kończą projektu. Odbędą się jeszcze szkolenia indywidualne i spotkania z trenerami czy psychologiem, którzy pomogą dobrać odpowiednie narzędzia pracy i formę wsparcia.

- Jest to metoda atrakcyjna dla młodzieży i może przynieść pożądane rezultaty - przekonuje Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. - Projekt FOLM wpisuje się w szeroki zakres aktywności naszej organizacji. Oprócz pozyskiwania i redystrybucji żywności produkowanej w nadmiarze oraz edukacji w zakresie zdrowego odżywiania, od 2004 roku zajmujemy się również aktywizacją zawodową i społeczną. Mamy na tym polu spore doświadczenia i sukcesy - dodaje.

Pod koniec stycznia trenerzy projektu odbyli specjalne szkolenia w Szkocji, podpatrywali tamtejszych coachów i ich metody pracy, a także sami wzięli udział w jednej z wędrówek.

- Teraz na podstawie wyjazdu i naszych dotychczasowych doświadczeń opracujemy plan trasy i zadania na wyjścia w teren po warmińsko-mazurskich lasach - mówi drugi z trenerów projektu, Piotr Czuryłło.

W lutym rozpoczął się proces rekrutacji pierwszych 30 osób, które jeszcze tej wiosny ruszą wraz z trenerami do warmińsko-mazurskich lasów.

Projekt FOLM realizowany jest w trzech europejskich regionach: Cantabria (Hiszpania), Warmia i Mazury (Polska) i Mid West (Irlandia). Liderem projektu jest Centrum Innowacyjnej Edukacji. Do końca 2020 roku z projektu skorzysta około tysiąca osób - w tym 330 z Warmii Mazur.

Inauguracja projektu „FOLM - From Outdoors to Labour Market” odbyła się 21 listopada 2018 r., podczas IX New Education Forum w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię za pośrednictwem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Norweskiego Funduszu Grantowego dla Młodzieży. Wartość grantu wyniosła 3,4 mln euro.

******

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt: folm.rekrutacja@bankizywnosci.pl

Program FOLM jest adresowany do osób:
- w wieku 20-29 lat
- mieszkańców Warmii i Mazur
- nie uczących się, nie pracujących (przez ostatnich 6 miesięcy)

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.