Ewelina Filipowicz i Marcin Abramczyk - uczniowie trzeciego roku Technikum nr 5 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie zwyciężyli w tegorocznym konkursie o tytuł „Mistrza Szkolnej Patelni” zorganizowanym w olsztyńskim „Gastronomiku”. Ta para najwyższą ocenę jurorów uzyskała za potrawę pod nazwą „assiette z drobiowych podrobów”.
Przeprowadzony dzisiaj (12.02) w szkolnych warsztatach ZSGS konkurs odbył się już po raz 24. Do rywalizacji stanęło 6 par złożonych z uczniów różnych roczników technikum i szkoły branżowej ZSGS.
- Te konkursy to forma pochwalenia się naszych uczniów tym, co już potrafią zrobić - mówi Małgorzata Świech-Twarowska, dyrektor ZSGS w Olsztynie.
- Zachęcamy też uczniów młodszych klas, by przykładali się do zdobywania wiedzy, do poprawiania swoich umiejętności, żeby mogli zaprezentować swoje dzieła przed mistrzami kulinarnymi, którzy oceniają ich potrawy.Temat tegorocznego konkursu był dość enigmatyczny: „Piąta ćwiartka na talerzu - przez żołądek do serca”, a głównym składnikiem przygotowywanych przez uczniów potraw były drobiowe podroby.
- Wszyscy wiemy, że ćwiartki są cztery, ale w gastronomii jest też piąta ćwiartka - to podroby - tłumaczy juror Dariusz Struciński, szef kuchni w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach.
- To „ćwiartka”, którą kiedyś używały nasze babcie, która kiedyś w polskiej kuchni zajmowała bardzo poczesne miejsce, a dzisiaj jest bardzo mocno zapomniana. Naszą rolą jest przywrócić jej świetność, przywrócić jej blask, bo podroby tak naprawdę to absolutnie wartościowy produkt kulinarny.Uczestnicy konkursu przygotowali więc potrawy z drobiowymi podrobami jako głównym składnikiem: wspomniane już assiette z drobiowych podrobów, wątróbkę saute z puree z pietruszki, pierożki ravioli z wątróbką, pierogi z wątróbką i jabłkiem podane w asyście sosu borowikowego i warzyw, roladkę z wątróbki i kaszy mazurskiej z pierożkami buraczano-twarogowymi w sosie aroniowo-gruszkowym oraz duszone serca drobiowe z wiosennymi kopytkami i glazurowanym jabłkiem.
Przygotowane przez uczniów dania oceniało czteroosobowe jury, którego przewodniczącym był Dariusz Struciński. Jurorami byli też: Andrzej Zielaskiewicz - właściciel restauracji Trylinka i Słoneczna Polana w Olsztynie oraz Jakub Dziadak - szef kuchni w Hotelu Warmińskim w Olsztynie. Warto dodać, że wszyscy trzej jurorzy to absolwenci olsztyńskiego „Gastronomika”. Skład komisji oceniającej uzupełniała Urszula Geszczyńska, reprezentująca Radę Rodziców ZSGS.
Główną nagrodą w dzisiejszym konkursie było prawo reprezentowania szkoły na wojewódzkim konkursie kulinarnym. W tym roku taki konkurs odbędzie się w Mrągowie.
Więcej o konkursie na naszych zdjęciach i filmach.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :