Pod koniec listopada ubiegłego roku Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie zdecydował o uchyleniu zarządzeń zastępczych wojewody warmińsko-mazurskiego w sprawie zmian nazw olsztyńskich ulic: Pstrowskiego, Dąbrowszczaków i Poznańskiego. Teraz do Urzędu Miasta wpłynęły pisemne uzasadnienia sądowych orzeczeń, co pozwala miejskim urzędnikom przywrócić stan sprzed zarządzeń wojewody.
Przypomnijmy, że wojewoda Artur Chojecki, powołując się na ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, zmienił nazwy sześciu olsztyńskich ulic:
» Wincentego Pstrowskiego na Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady AK,
» Dąbrowszczaków na Erwina Kruka,
» Stefana Poznańskiego na Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego,
» Mariana Gotowca na ks. Tadeusza Borkowskiego,
» Juliusza Malewskiego na Zbigniewa Herberta,
» Piotra Diernowa na św. Franciszka z Asyżu.
Zarządzenia wojewody w sprawie zmiany nazw ulic Pstrowskiego, Dąbrowszczaków i Poznańskiego zostały zakwestionowane przez władze miasta. Reprezentujący ratusz prawnicy zarzucili wojewodzie naruszenie w tych sprawach prawa miejscowego, a także błędy w ocenie postaw i wydarzeń historycznych. Takie stanowisko podzieliły też sądy administracyjne obu instancji, które przyznały rację samorządowcom z Olsztyna.
Prawomocne wyroki sądu administracyjne znane były już od końca listopada ubiegłego roku, ale na podjęcie działań przywracających nazewnictwo ulic Pstrowskiego, Dąbrowszczaków i Poznańskiego sprzed zarządzeń zastępczych wojewody władze miasta czekały do nadejścia pisemnych wyroków i ich uzasadnień. Teraz, gdy dokumenty te już dotarły do olsztyńskiego ratusza, można odwrócić skutki zarządzeń wojewody.
- Dziś (29.01) przekazaliśmy do sądu zawiadomienia, które pozwolą zaktualizować księgi wieczyste - mówi Sławomir Biernat, zastępca dyrektora wydziału geodezji Urzędu Miasta Olsztyna.
- Wprowadzimy także zmiany w urzędowych ewidencjach - dodaje.
Urzędnicy zapewniają, że w związku z przywracaniem poprzednich nazw ulicom Pstrowskiego, Dąbrowszczaków i Poznańskiego nie ulegną zmianie numery porządkowe na tych ulicach. Nie tracą również ważności dokumenty zawierające dotychczasową nazwę. Obowiązek oznakowania budynków tabliczką z właściwą nazwą ulicy należy do właściciela nieruchomości.