W miniony weekend rozpoczęły się szkolenia ochotników w ramach projektu „Ferie w mundurze”. Przełom stycznia i lutego to okres międzysemestralnej przerwy od nauki. W tym roku 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiła zorganizować specjalną edycję szkoleń podstawowych.
Ferie, a tym samym szkolenie podstawowe w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczęły się w sobotę (19.01). W szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT wstąpiło blisko 140 ochotników, z czego 41 to kobiety.
Na pytanie, dlaczego zdecydowali się wstąpić w szeregi WOT, odpowiadają:
Chcieliśmy zrobić coś dla siebie. Chcemy czas ferii spędzić aktywnie.-
Do terytorialnej służby wojskowej zgłosiłam się, by podnosić swoje kwalifikacje - wyjaśnia pani Magdalena -
Jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole mundurowej, chcę również być przykładem dla moich uczniów.
-
Wstąpiłem do OT, bo w przyszłości chcę wstąpić do zawodowej służby - mówi pan Bartłomiej.
Pomysł zainteresowania ofertą szkoleniową WOT uczniów oraz studentów podczas przerwy zimowej narodził się po tym, jak dowództwo zaobserwowało zwiększoną aplikację tych 2 grup ochotników podczas wakacji.
-
Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym - podkreśla gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. -
Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów, jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT.
-
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczystą przysięga wojskowa - dodaje dowódca 4WMBOT, płk Mirosław Bryś.
To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na 3 etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum 2 dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.
Wszyscy mieszkańcy Warmii i Mazur, którzy chcą wstąpić do WOT, powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień na terenie województwa. Od grudnia 2018 roku wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.
Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 17,2 tys. żołnierzy, w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Po sobotnim naborze, Wojska Obrony Terytorialnej w województwie warmińsko-mazurskim liczą ponad 1,8 tys. żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi.
Z D J Ę C I A