Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:01 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Finanse, gospodarka
AS/Linkhouse | 2019-01-21 12:31 | Rozmiar tekstu: A A A

PIT-11 - do kiedy pracodawca musi go wysłać za 2018? Co zrobić, jeśli nie dostaniesz go na czas?

Olsztyn24
(fot. archiw. Linkhouse)

Wypełniasz PIT-37 lub PIT-36? Niezbędny jest Ci do tego PIT-11, który powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy lub zleceniodawcy. Z dokumentu dowiesz się o między innymi o kwocie swoich przychodów, dochodów i zaliczek pobranych na podatek dochodowy. Do czego przydatny okazuje się druk PIT-11? Do kiedy powinieneś go otrzymać i jak postępować, kiedy pracodawca spóźnia się z wypełnieniem tego obowiązku?

Kto otrzymuje i wysyła PIT-11?

PIT-11 to dokument wystawiany przez pracodawców. Podatnik, w zależności od liczby miejsc, z którymi jest związany zawodowo, może otrzymać jeden lub więcej takich formularzy.

PIT-11 powinieneś otrzymać, gdy Twoje przychody pochodzą z tytułu:
R E K L A M A
- umowy o pracę, dzieło lub zlecenie,
- stosunku służbowego lub spółdzielczego stosunku pracy,
- stypendiów naukowych,
- świadczeń z Funduszu Pracy,
- zasiłków z ubezpieczenia społecznego,
- emerytur i rent zagranicznych.
Z dokumentu PIT-11 dowiesz się między innymi, jakie dochody uzyskałeś w poprzednim roku, jaka kwota zaliczek na rzecz podatku dochodowego i składek społecznych oraz zdrowotnych była wpłacana przez pracodawcę, a także jakie były koszty uzyskania przychodu.

PIT-11 - co musi pracodawca?

W jakich sytuacjach pracodawca ma obowiązek wystawić pracownikowi PIT-11, do kiedy musi to zrobić i w jakiej formie? Terminy składania w tego rodzaju zeznania podatkowego są dwa:

1. Koniec stycznia. Najpóźniej wtedy pracodawca powinien wysłać elektroniczną formę (e-deklarację) dokumentu do urzędu skarbowego.

2. Koniec lutego. Taki termin obowiązuje pracodawców, którzy rozsyłają PIT-11 do pracowników w formie papierowej. 28 lutego jest ostatnim dniem, w którym pracodawca powinien dostarczyć Ci PIT-11. Może zrobić to w dowolnej formie: papierowej (do ręki), elektronicznej lub za pośrednictwem poczty.

Co zrobić, gdy PIT-11 nie dotarł?

Kiedy wiesz już, że powinieneś dostać PIT-11, do kiedy powinien on do Ciebie dotrzeć i jakie informacje zawierać, ale nie otrzymałeś dokumentu na czas, na pewno nie należy czekać na spóźniony PIT. Wprawdzie pracodawcy grożą kary za niedotrzymanie terminu, ale inny termin - czyli koniec kwietnia - obowiązuje Ciebie. Do tego czasu musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym, nawet jeśli PIT-11 do Ciebie nie dotarł.

Co zrobić? Po pierwsze, zgłoś się do pracodawcy. Być może przyczyną zamieszania była nieuwaga księgowego lub błąd przy wysyłaniu dokumentu. Jeżeli natomiast kontakt jest utrudniony, powinieneś wypełnić swój PIT-36 lub PIT-37 na podstawie domniemanych danych. Jedynym ryzykiem będzie konieczność złożenia korekty zeznania, nie grozi Ci jednak kara.

Na jakiej podstawie wypełnić PIT-36 lub PIT-37? W przypadku, gdy posiadasz tzw. paski wynagrodzenia, pobierane od pracodawcy, możesz posłużyć się obecnymi na nich kwotami. Przydatny może okazać się również kalkulator wynagrodzeń.

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro lub online w 5 minut! <<<

Źródło: Portal podatkowy Podatnik.Info oferujący darmowy Program PIT Pro 2018/2019

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.