Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:36 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Motoryzacja, automobilizm
AS/Stryjecki | 2019-01-18 17:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Rynek motoryzacyjny w Polsce

Olsztyn24
(źródło: unspash)

Polska to kraj, który w ostatnich latach zrobił bardzo dużo, by przyciągnąć inwestycje zagraniczne przemysłu motoryzacyjnego. Dzięki długofalowym działaniom i stworzeniu przyjaznych warunków około biznesowych, nasz kraj stał się jednym z wiodących producentów samochodów oraz podzespołów motoryzacyjnych na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. W konsekwencji przemysł motoryzacyjny dość nieoczekiwanie stał się jedną z najważniejszych i najwartościowszych gałęzi polskiego przemysłu. Wszystko w nim stoi na wyjątkowo wysokim poziomie: wartość produkcji, skala zatrudnienia, bieżące nakłady inwestycyjne oraz udział w eksporcie. Jednocześnie Polska jest aktualnie największym i najprężniejszym rynkiem w naszym regionie geograficznym pod względem sprzedaży samochodów oraz wszelkich usług związanych z motoryzacją.

Branża motoryzacyjna w Polsce na tle rynku motoryzacyjnego w Europie Środkowo-Wschodniej

Biorąc pod uwagę wszystkie aspekty branży motoryzacyjnej, czyli wielkość produkcji samochodów, ilość i jakość części oraz akcesoriów związanych z motoryzacją, a także sam handel i usługi związane bezpośrednio z motoryzacją, to branża motoryzacyjna jaką obserwujemy aktualnie w Polsce należy do największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zgodnie z najnowszymi danymi podanymi przez Eurostat, przychody producentów motoryzacyjnych funkcjonujących na rynku polskim w 2016 r. wyniosły 34,3 mld euro. Natomiast przychody firm zajmujących się szeroko pojętą aktywnością w dziedzinie motoryzacji, czyli handlem oraz usługami, wyniosły 39,5 mld euro. Z rynku pracy pochodzą natomiast informacje o zatrudnieniu w przemyśle motoryzacyjnym w obu obszarach: produkcji i usług. I tak szacuje się, że w branży motoryzacyjnej w 2016 r. zatrudnionych było 448,1 tys. pracowników. Z tej grupy 58% pracowało w handlu oraz usługach, a 42% bezpośrednio przy produkcji. To dane określające wąskie pojęcie motoryzacji, bez firm produkujących choćby szyby czy akumulatory, a także firm leasingowych czy wypożyczalni samochodów.
R E K L A M A
Jak wypada porównanie z innymi krajami?

Porównując wartość przemysłu motoryzacyjnego w Polsce choćby z Czechami, mimo że łączne przychody firm produkcyjnych tej gałęzi przemysłu pozostają w Czechach wyższe, wynoszą bowiem 44,9 mld euro, to mniejszy rynek wewnętrzny sprzedaży i napraw przynosi jednak niższe dochody, bo 19,4 mld euro. Zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym u naszych południowych sąsiadów wyniosło 256,7 tys. pracowników z podziałem na obszar produkcji - 168,4 tys. i obszar handlu oraz usług 88,3 tys. osób. Zatem biorąc pod uwagę ilość wyprodukowanych w Polsce wszelkiego rodzaju pojazdów samochodowych, nasz kraj znajduje się aktualnie na trzecim miejscu w grupie państw Europy Środkowo-Wschodniej.

W roku 2017 wyprodukowano w Polsce 514,7 tys. samochodów osobowych, zatem ich produkcja spadła o 7,2% w stosunku do roku wcześniejszego. Dla odmiany, w tym samym okresie wzrosła produkcja pojazdów użytkowych do liczby 175 029 egzemplarzy. Dla porównania - w Czechach wyprodukowano łącznie 1 420 tys. pojazdów, przede wszystkim osobowych. W tym samym czasie Słowacja zanotowała spadek produkcji pojazdów osobowych.

Od wielu lat Polska jest ważnym producentem samochodów użytkowych i to nie tylko w zawężonym obszarze Europy Środkowo-Wschodniej lecz na obszarze całego naszego kontynentu. Więcej pojazdów użytkowych produkują tylko: Hiszpania, Niemcy, Włochy oraz Rosja. Jednak wszystkie te państwa posiadają zdecydowanie dłuższą tradycję i nieporównywalnie silniejszy rynek wewnętrzny oraz zdecydowanie większy przemysł motoryzacyjny. Polska dopiero w 2017 r. osiągnęła stabilność i umocniła się na rynku europejskim zawdzięczając ten fakt osiągnięciu pełnej operacyjności przez fabrykę Volkswagena we Wrześni.

Podzespoły części i akcesoria

Tuż za obszarem produkcji pojazdów osobowych i użytkowych znajduje się drugi segment polskiego przemysłu motoryzacyjnego, czyli produkcja podzespołów, części samochodowych oraz akcesoriów (patrz: Autodoc.pl).

Ta część gałęzi motoryzacyjnej jest zdecydowanie stabilniejsza, a produkcja w tym obszarze pozostaje nieustannie napędzana przez kolejne inwestycje i właściwie nieustannie wzrasta. Nie można jedna nie zauważyć, że biorąc pod uwagę wszystkie komponenty przemysłu motoryzacyjnego, łącznie z produkcją szyb, opon, akumulatorów, silników czy wyposażenia elektrycznego pojazdów, a także mechanicznych części silników spalinowych, w ostatnim czasie Polska utraciła swoją dotychczasową pozycję lidera w regionie na rzecz Czech.

Chwiejne podwaliny polskiego przemysłu motoryzacyjnego

Przemysł motoryzacyjny w Polsce prawie całkowicie ukierunkowany jest na eksport, tym samym dokładnie w tych samych proporcjach zależy od kondycji zagranicznych rynków, szczególnie części zachodnioeuropejskiej. Jak bardzo, można się było przekonać w okresie ostatniego kryzysu, gdy cała Europa odczuwała spadki w większości gałęziach przemysłu a na pewno w obszarze towarów drugiej kolejności potrzeb. W tym czasie wyraźnie zmalała produkcja lokowanych w naszym kraju fabryk motoryzacyjnych należących do największych gigantów motoryzacji.

Jednak od 2013 r. wszystkie następne lata przynosiły odbicie się od dna, a w 2017 produkcja na polskim rynku motoryzacyjnym wyraźnie wzrosła dzięki nowo powstałym inwestycjom, ale też dzięki pozytywnym zmianom na rynkach eksportowych.

Jeśli zainteresował Cię artykuł, wejdź również na: Warsztat online Autodoc - naprawa na własną rękę.

AS
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.