BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprasza na promocję książki Marcina Berdyszaka i Jaromira Jedlińskiego „wmiędzyczasie”, która odbędzie się 9 stycznia (środa) o godz. 17.30 w siedzibie galerii. W dyskusji wezmą udział prof. Marcin Berdyszak i Jaromir Jedliński.
„wmiędzyczasie” to 600 stron monografii prezentującej twórczość Marcina Berdyszaka, której towarzyszy rozmowa artysty z Jaromirem Jedlińskim. Spotkanie odbędzie się w powiązaniu z prezentowanym obecnie w BWA projektem Marcina Berdyszaka „Auto-Niebyt”.
Marcin Berdyszak (urodzony w Poznaniu w 1964 roku) dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, obecnie Uniwersytetem Artystycznym. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz prowadzi zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej. W latach 1999-2002 był prodziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002-2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008-2016. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Izraelu i USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą.
Jaromir Jedliński (urodził się w 1955 roku) studiował historię sztuki w Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w Courtauld Institute - University of London. Uczestnik ruchu kultury niezależnej w latach 70. i 80. Członek CIMAM (Międzynarodowy Komitet Muzeów Sztuki Nowoczesnej) przy ICOM (Międzynarodowej Radzie Muzeów), członek AICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki), członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W latach 1991-1996 dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie pracował od 1980 roku; w latach 2006-2008 kierownik Galerii Foksal w Warszawie. Wykładał wiedzę o sztuce i wystawiennictwie i muzeologię m. in. w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i TV w Łodzi, w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu, a także w licznych instytucjach w świecie. Organizator bądź współorganizator wielu wystaw, autor opracowań, tekstów i rozmów z artystami, a także współautor filmów o sztuce. Teraz niezależny kurator. Obecnie trwa opracowana przez Jedlińskiego wystawa Marek Chlanda „Beatyfikacje” 2006-2007 w Muzeum Narodowym w Poznaniu; na rok 2012 przygotowuje on wystawę Joseph Beuys - Tadeusz Kantor. Pamięć do Israel Museum w Jerozolimie.
Zapraszamy!