Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:52 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2018-12-08 19:35 | Rozmiar tekstu: A A A

Taczki i nożyce na dobry początek

Olsztyn24
Spotkanie w Muzeum Nowoczesności (fot. Marcin Kierul) | Więcej zdjęć »

W taczki do prac budowlanych i nożyce do przycinania żywopłotów wyposażył prezydent Piotr Grzymowicz zwycięzców II edycji programu „Podwórka z natury”. Spotkanie podsumowujące dotychczasowe osiągnięcia organizatorów i realizatorów programu rewitalizacji miejskich podwórek odbyło się dzisiaj (8.12) w olsztyńskim Muzeum Nowoczesności.

Program „Podwórka z natury”, realizowany przez Urząd Miasta Olsztyna wspólnie z mieszkańcami, po raz pierwszy zaistniał w Olsztynie w ubiegłym roku. Wówczas to do rewitalizacji zakwalifikowano trzy zaniedbane podwórka na Zatorzu: przy ul. Żeromskiego 34, „Zaułek optymistów” przy ul. Puszkina, Żeromskiego i Jagiellońskiej oraz „Mały Bronx” przy ul. Limanowskiego 12. Na realizację zwycięskich koncepcji zagospodarowania podwórek, opracowanych przez studentów architektury krajobrazu w UWM, mieszkańcy otrzymali z miejskiej kasy po 17 tys. złotych. Dodatkowo projekt „Zaułek optymistów” otrzymał 9 tys. złotych na realizację ogrodu deszczowego - wpisującego się w działania przyjazne i potrzebne środowisku. Koncepcje, które zwyciężyły w roku ubiegłym zostały zrealizowane w tym roku. O przebiegu prac i ich efektach, także w zakresie integracji mieszkańców, mówiła dzisiaj w Muzeum Nowoczesności Izabela Brzezińska, jedna z liderek projektu „Zaułek optymistów”.

W tym roku, w II edycji programu „Podwórka z natury”, do realizacji w przyszłym roku wybrano kolejne trzy podwórka: w narożniku ulic Kruka (Dąbrowszczaków) i Mazurskiej, u zbiegu ulic Żeromskiego i Sienkiewicza (po stronie targowiska) oraz pomiędzy ulicami Puszkina i Małeckiego, w pobliżu „Zaułka optymistów”. Realizacje zostaną sfinansowane przez Urząd Miasta, jednak uczestnicy projektów poszukują - często z pozytywnym skutkiem - także innych źródeł finansowania, by zwiększyć zakres prac wykonanych na swoich podwórkach.

Podczas dzisiejszego spotkania wystąpił m.in. Maciej Zacher, architekt, urbanista i aktywista ze Skawiny na Śląsku, promujący budowanie ogrodów deszczowych, których zadaniem jest zbieranie wody deszczowej i stopniowe oddawanie jej do ekosystemu. Był też czas na moderowaną dyskusję pomiędzy uczestnikami spotkania, która toczyła się pod hasłem „Miasto od podwórka”.
R E K L A M A
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podsumowanie II edycji akcji „Podwórka z natury” w Olsztynie
08-12-2018
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.