Już od 365 dni zespół językoznawców z Instytutu Polonistyki i Logopedii UWM pomaga internautom w rozwiewaniu poprawnościowych wątpliwości. Najwięcej kłopotów mamy z ortografią, właściwą odmianą wyrazów i poprawnym budowaniem zdań.
13 listopada 2017 roku uruchomione zostało olsztyńskie Pogotowie Językowe. Jedyna tego typu inicjatywa w regionie Warmii i Mazur wciąż cieszy się zainteresowaniem internautów. Chętnych nie brakuje - na skrzynkę mailową językoznawców wciąż trafiają nowe pytania.
Przez 365 dni specjaliści językoznawcy udzielili odpowiedzi na ponad 140 pytań, doczekali się swoich stałych „pacjentów”, a od niektórych użytkowników dowiedzieli się niejednokrotnie, jak potrzebna jest taka działalność. Takie informacje zwrotne są dla nich bardzo ważne, bo - jak przyznaje dr hab. Mariola Wołk, pomysłodawczyni i koordynatorka pogotowia - zaczynali pełni obaw o sens takiej pracy. Mogłoby się wydawać, że w czasach ignorowania formy językowej w wiadomościach mailowych czy esemesowych niewielu troszczy się o poprawność swoich wypowiedzi.
- Ku naszej radości aktywność osób piszących do nas zdecydowanie temu przeczy - mówi Mariola Wołk. Przeczy temu również zróżnicowanie pytań kierowanych do pogotowia oraz - jak to określają olsztyńscy językoznawcy - ich kreatywność i nieoczywistość.
Specjaliści z Pogotowia Językowego zauważają, że najwięcej problemów sprawiają internautom ortografia, prawidłowa odmiana wyrazów oraz poprawne budowanie zdań.
- Do najczęstszych należą pytania z zakresu gramatyki, głównie o odmianę nazwisk, o pisownię wielką i małą literą, ale zdarzają się także wiadomości dotyczące kwestii nietypowych, np. o to, jak tworzyć nazwy własne w powieściach fantasy czy jak najlepiej sformułować pytania do gry dla dzieci - objaśnia mgr Katarzyna Witkowska, koordynatorka ds. promocji pogotowia.
Do poradni zwracają się osoby o zróżnicowanych zainteresowaniach. Wprawdzie z założenia pozostają one anonimowe, jednak na podstawie treści pytań można się domyślać, że są to często ludzie aktywni zawodowo.
- Wbrew pozorom piszą do nas nie tylko humaniści, lecz także osoby z wykształceniem technicznym, a także pracownicy działów wizerunkowych czy marketingowych w instytucjach. Zdarzają się też pytania od osób uczących się - uczniów i studentów - wylicza prof. Mariusz Rutkowski, dyrektor Instytutu Polonistyki i Logopedii, językoznawca udzielający porad w pogotowiu.
Przed językoznawcami z Pogotowia Językowego kolejny rok wytężonej pracy - zapewniają, że inicjatywa będzie działać tak długo, jak długo do ich skrzynki trafiać kolejne pytania. Zadbali również o to, by podziękować swoim „pacjentom” za dotychczasową współpracę. Już w najbliższy wtorek (13.11) o godz. 16:00, spotkają się z nimi w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (Stary Ratusz, Pokój z widokiem, II piętro), by podsumować miniony rok. W planie są dwie prelekcje dotyczące poprawnej polszczyzny.
Przypominamy, że pytania można przesyłać językoznawcom na dwa sposoby - mailowo (pogotowie.jezykowe.olsztyn@gmail.com) lub przy pomocy formularza na stronie internetowej https://polonistyka-uwm.wixsite.com/pogotowie-jezykowe