Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosiło szkoły, przedszkola i placówki oświatowe w kraju i za granicą do włączenia się w akcję „Rekord dla Niepodległej”. Istotą akcji jest wspólne zaśpiewanie w piątek, 9 listopada o godzinie 11.11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wszystkich czterech zwrotek hymnu państwowego. Nie wszyscy jednak we wskazanym terminie mogą świętować, dlatego w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie uroczysty apel niepodległościowy zorganizowano już dzisiaj (7.11), w środę.
- Święto Niepodległości wszyscy mamy w sercach, więc nie wyobrażam sobie, byśmy o tym święcie mogli zapomnieć - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor „Medyka”.
- Jednak w piątki nasi uczniowie biorą udział w zajęciach praktycznej nauki zawodu w szpitalach, placówkach służby zdrowia i placówkach opiekuńczych na terenie miasta. Dlatego uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowaliśmy już dzisiaj, w środę, kiedy w szkole jest najwięcej uczniów.Głównym punktem świątecznych wydarzeń był poranny apel w szkolnej sali sportowej. To podczas tego apelu uczniowie i pracownicy szkoły zaśpiewali pełną, czterozwrotkową wersję hymnu państwowego. Dyrektor Kłoczewska odczytała też notę przypominającą zebranym okoliczności odzyskania niepodległości przez nasz kraj przed 100 laty. Potem usłyszeliśmy kilka pieśni patriotycznych, z „Rotą” na czele, w wykonaniu stworzonego specjalnie na tę uroczystość chóru złożonego z uczniów i nauczycieli „Medyka” oraz członkiń parafialnego chóru „Magnificat”, działającego przy Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie.
- Ten chór to wielka „wartość dodana” tego Święta Niepodległości - mówi dyrektor Kłoczewska.
- W naszym internacie, pod kierownictwem Aleksandry Salczyńskiej, powstał chór specjalnie na tę okazję. Wspólne próby, które trwały kilka tygodni, tak skonsolidowały zespół, że są naciski, żeby ten chór nie zakończył działalności w dniu dzisiejszym, ale stał się chórem szkolnym.
Podniosłą uroczystość kierownictwo szkoły wykorzystało także do wręczenia pierwszych certyfikatów ukończenia szkoleń zorganizowanych dla trzydziestki najlepszych uczniów i uczennic Szkoły Policealnej w ramach projektu „Medyk początkiem twojej kariery zawodowej”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.
- Zawsze podkreślam, że Szkoła Policealna im. Prof. Zbigniewa Religi jest szkołą zawodową dla dorosłych, gdzie nie ma lekcji historii, geografii, wychowania obywatelskiego, czy godzin wychowawczych, nie ma godzin, które można by poświęcić chociażby przybliżeniu Narodowego Święta Niepodległości - mówi Jolanta Kłoczewska.
- Ale dobry Polak, dobry obywatel, to ten, który rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, a do takich obowiązków rzetelnie przygotowuje olsztyński „Medyk” - szkoła, która za trzy lata będzie obchodziła 70. urodziny. Wstyd by nam było, gdybyśmy naszego absolwenta nie uzbroili w umiejętności, które spowodują, że będzie on bardziej konkurencyjny na rynku pracy niż absolwenci innych szkół.Na dzisiejszy, uroczysty dzień w „Medyku” przygotowano również wydarzenie pod hasłem „Kalejdoskop wiedzy”. W tej części programu obchodów Narodowego Święta Niepodległości uczniowie starszego rocznika dzielili się z młodszymi kolegami zdobytą w szkole wiedzą i umiejętnościami.
Warto też zwrócić uwagę na okolicznościową wystawę „100-lecie Niepodległości Polski” zorganizowaną w szkolnej galerii „Zakładka”. Materiały na tę wystawę zostały pozyskane z Ministerstwa Edukacji Narodowej, a można na niej zobaczyć m.in. fotografie, wydawnictwa, broszury, mapy, a nawet pieniądze z okresu, gdy Polska odzyskiwała niepodległość. Centralne miejsce na wystawie zajmuje portret jednego z ojców niepodległości - marszałka Józefa Piłsudskiego.
W planach szkolnej społeczności jest jeszcze jedno wydarzenie związane z celebrowaniem Narodowego Święta Niepodległości i 100. rocznicy odzyskania niepodległości - happening pod hasłem „Łańcuch niepodległości”. Podczas wydarzenia sznur trzymających się za ręce uczniów i nauczycieli połączy dwa rosnące na szkolnej posesji dęby: Dąb Katyński i dąb poświęcony Stowarzyszeniu Lotników Polskich.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :