W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyły się wczoraj (25.10) wojewódzkie uroczystości 100-lecia Terenowych Organów Administracji Wojskowej pod patronatem i z udziałem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego oraz płk. Tomasza Ciechackiego, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Następnie odbył się uroczysty apel: meldunek o gotowości do uroczystej zbiórki, przywitanie przez Szefa WSzW, wykład „Terenowe Organy Administracji Państwowej - historia i teraźniejszość”, odczytanie okolicznościowych decyzji i rozkazów, wręczenie wyróżnień, przemówienia okolicznościowe oraz koncert patriotyczny Orkiestry Wojskowej z Elbląga.
100 lat temu, 27 października 1918 roku Rada Regencyjna Królestwa Polskiego przyjęła tymczasową ustawę o powszechnym obowiązku służby wojskowej, powołując do życia Okręgowe i Powiatowe Komendy Uzupełnień, będące pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.
Pod pojęciem terenowych organów administracji wojskowej (TOAW) kryją się takie instytucje, jak wojewódzkie sztaby wojskowe (WSzW) oraz wojskowe komendy uzupełnień (WKU). Obecnie w Polsce, po reformie z 2011 roku, mamy 16 WSzW w województwach oraz 86 WKU administrujących na obszarze obejmującym od 2 do nawet 8 powiatów.
Terenowe organy administracji wojskowej są odpowiedzialne m.in. za przygotowanie i mobilizację rezerw obronnych. Administrują zasobami, prowadzą ewidencję wojskową, nadają przydziały mobilizacyjne. Żołnierze służący w wojskowych komendach uzupełnień pełnią rolę doradców zawodowych dla ochotników do służby. Spotykają się z młodzieżą szkolną, przedsiębiorcami, weteranami i kombatantami oraz władzami samorządowymi.
Z D J Ę C I A