„Medyk” włączył się w bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji
Akcja bicia rekordu w olsztyńskim Medyku | Więcej zdjęć »
Od sześciu lat, w obchodzonym 16 października Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje w całej Polsce bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Celem akcji jest promowanie nauki pierwszej pomocy. W tym roku po raz pierwszy akcję zorganizowano również w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie.
- Nasi uczniowie i nauczyciele w akcji bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji biorą udział od jej pierwszej edycji - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor „Medyka”. - Do tej pory jednak pomagaliśmy innym w przygotowaniu i przeprowadzeniu tych akcji, a w tym roku postanowiliśmy sami wystartować z naszymi uczniami, nauczycielami, absolwentami i gośćmi. Dlatego akcja w budynku naszej szkoły przeprowadzana jest po raz pierwszy. Za podjęcie się tego wyzwania dyrektor gabinetu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego wręczył nam dzisiaj mapę województwa przygotowaną na 20-lecie samorządu województwa, ale także na 20-lecie prowadzenia naszej szkoły przez ten samorząd.
Kilka lat temu podobne do dzisiejszej akcji promujących ratownictwo medyczne i pierwszą pomoc przedmedyczną w „Medyku” odbywały się często. Było tak za sprawą kształcenia w szkole ratowników medycznych. Odkąd jednak przygotowywania ratowników podjął się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w ramach studiów licencjackich, liczba szkolnych wydarzeń związanych z pierwszą pomocą znacząco zmalała.
- Ratownictwo medyczne to był nasz sztandarowy kierunek. Corocznie mury naszej szkoły opuszczały dwie klasy absolwentów - tłumaczy dyrektor Kłoczewska. - Kiedy ratownictwo medyczne zostało przejęte przez nasz uniwersytet, zabrakło nam tej adrenaliny. I mimo że wszystkie nasze kierunki w ramach pierwszej pomocy, w ramach bhp, nabywają umiejętność udzielania pomocy przedmedycznej, to nie było takich widowiskowych akcji jak dzisiejsza. A ponieważ wspólnie z Joannitami uczestniczymy w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy, a nasi uczniowie tworzą drużynę ratownictwa medycznego, chcieliśmy pokazać, że potrafimy prowadzić resuscytację. I potrafimy to robić profesjonalnie, mimo że nie ma już kierunku „ratownictwo medyczne” w naszej szkole.
R E K L A M A
Dzisiejszą akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w „Medyku” wsparło 115 uczniów, nauczycieli, absolwentów i gości. Czy to pomoże w uzyskaniu rekordowego wyniku w całym kraju? Dowiemy się niebawem. Przypomnijmy tylko, że w ubiegłorocznej akcji wzięło udział 85,1 tys. uczestników.