W południe 15 października, w 15. rocznicę śmierci Maryny Okęckiej-Bromkowej, przy grobie mistrzyni radiowego fachu, zgromadzili się przyjaciele oraz żurnaliści Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
- Dzisiaj, równo w 15. rocznicę śmierci Maryny Okęckiej-Bromkowej stajemy przy jej grobie, aby wyrazić naszą wdzięczność za to wszystko co zrobiła dla życia kulturalnego Olsztyna, dla Warmii, dla Warmiaków i Mazurów, dla radia, i dla wielu z nas, którzy mieliśmy to szczęście Ją znać - rozpoczął niecodzienne spotkanie na olsztyńskiej nekropolii Ireneusz St. Bruski, prezes SDP w Olsztynie, organizator uroczystości.
- Była poetką, powieściopisarką, animatorką kultury, znakomitą dziennikarką radiową i dokumentalistką, znawczynią warmińskiego folkloru - mówił dalej prezes SDP.
- Przybyła na Warmię z dalekiego Wołynia. Jej życie wyznaczyły: Uściług nad Bugiem, Stadniki nad Horyniem, Jazłowiec na Podolu, Lwów, Katowice wreszcie Olsztyn, gdzie przyjechała w 1949 roku. I gdzie kilka lat później (1956) rozpoczęła się Jej wielka przygoda z radiem.Red. Mariusz Borsiak, laureat Nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej przypomniał wspomnienia Bohaterki z Jej pierwszych kroków w Rozgłośni Polskiego Radia w Olsztynie z połowy lat 50. XX wieku. Swoimi wspomnieniami ze wspólnej pracy w olsztyńskiej Rozgłośni Polskiego Radia dzielił się red. Zenon Złakowski, członek honorowy SDP.
Na zakończenie olsztyńscy dziennikarze Bożenna Ulewicz, Zenon Złakowski i Wojciech Ciesielski złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów z szarfą z napisem:
„Mistrzyni mikrofonu i pióra / z pamięcią - żurnaliści SDP” oraz zapalono znicze. Od Stowarzyszenia Pro Patria prezes Władysław Kałudziński zapalił znicz, natomiast w imieniu osób dawnej „Solidarności” symboliczny kwiat złożyła Teresa Stefanowicz.
Spotkanie zakończono modlitwą i słowami:
„Jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci Droga Maryno, że pamiętamy, że dziękujemy”... Natomiast wieczorem, o godzinie 18, w kościele św. Józefa na olsztyńskim Zatorzu odbyła się Msza św. w intencji Maryny Okęckiej-Bromkowej. Koncelebrowanej liturgii przewodniczył ks. kan. Tadeusz Alicki.
Z D J Ę C I A