Powstał w 1978 roku jako „dar Warszawy dla Olsztyna”. Co starsi olsztynianie pamiętają, że był to rok ogólnopolskich dożynek w naszym mieście i z tej okazji zbudowano kilka obiektów i ulic, które do dzisiaj służą mieszkańcom.
Amfiteatr powstał w fosie zamkowej, gdzie już wcześniej odbywały się występy artystyczne. Z czasem zaczął jednak „podupadać na zdrowiu”, co najbardziej odczuwali widzowie siedzący na niewygodnych, coraz bardziej przekrzywionych ławkach. Władze miasta z prezydentem Czesławem Małkowskim na czele uznały w końcu, że najwyższy czas na remont, a nawet przebudowę.
Zaczęła się ona w 2006 roku i nowy amfiteatr za 7 mln zł miał być gotowy na najbliższy sezon, czyli maj 2007 roku. Przetarg na wykonanie obiektu wygrała firma z Warszawy. Niestety, najpierw budowlani natrafili na fragmenty średniowiecznych murów obronnych, którymi zajęli się archeolodzy, a roboty wstrzymano. Ale i drugi termin (15 czerwca) został zagrożony, a także trzeci (koniec sierpnia), bo pojawiło się zagrożenie obsunięcia widocznych murów. A poza tym warszawska firma miała kłopoty finansowe i nie radziła sobie ze skomplikowaną materią.
W tej sytuacji gospodarze miasta zdecydowali się podziękować warszawiakom i powierzyć roboty miejscowej firmie - Warmińskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu. W sezonie 2007 imprezy Olsztyńskiego Lata Artystycznego odbywały się w innych miejscach, np. na Targu Rybnym, co zmniejszyło ich efekt widowiskowy. WPB dało sobie radę na tyle, że w połowie maja tego roku zakończyło roboty, a pierwsza impreza w olsztyńskim amfiteatrze ma odbyć się 15 czerwca. Koszt przebudowy z początkowych 7 mln zł wzrósł do blisko 11 mln, z czego blisko połowę uzyskano z funduszy unijnych. Amfiteatr zyskał też imię znakomitego artysty Czesława Niemena, choć już teraz w skrócie bywa nazywany „amfiteatrem Czesława”.
Z D J Ę C I A