Rekonstrukcje wydarzeń związanych z pobytem Napoleona Bonaparte w okolicach Olsztyna w 1807 roku to nie nowość. Najbardziej rozpowszechnione imprezy przypominające bitwy armii francuskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi na Warmii to Napoleoniada w Jonkowie i rekonstrukcje bitwy pod Heilsbergiem (Lidzbarkiem Warmińskim). Dzisiaj (6.10) do tych historycznych rekonstrukcji dołączyła bitwa stoczona 3 lutego 1807 roku o przeprawę na Łynie w Barkwedzie w gminie Dywity.
Rekonstrukcja bitwy w Barkwedzie to efekt wspólnego przedsięwzięcia gmin Jonkowo i Dywity, które w ramach XII Pikniku Historycznego pod hasłem „Dał nam przykład Bonaparte...”, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, pokazują jedną z dróg, które prowadziły Polaków do tego celu.
W rekonstrukcji bitwy w Barkwedzie wzięło udział ponad 100 rekonstruktorów. Przyjechali oni do tej miejscowości nie tylko z różnych, nawet bardzo odległych miejscowości w kraju, ale również w Litwy i Łotwy, a nawet Holandii.
Po bitwie, nad brzegami Starej Łyny, której przebieg można prześledzić w naszej wideo relacji, rekonstruktorzy wzięli udział w rodzinnym pikniku napoleońskim przy świetlicy wiejskiej w Barkwedzie. W programie pikniku był m. in. koncert piosenek i pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie. Rekonstruktorzy zaprezentowali musztrę, umundurowanie, uzbrojenie oraz różne ciekawostki dotyczące poszczególnych armii. W programie pikniku była także gra terenowa po Barkwedzie z nagrodami i poczęstunek.
Z Barkwedy rekonstruktorzy przenieśli się do niezbyt odległego Jonkowa, gdzie wzięli udział w rekonstrukcji bitwy, która odbyła się kilka dni po walkach w Barkwedzie, o tzw. ruski szaniec.
W zamierzeniach organizatorów XII Pikniku Historycznego, wydarzenia w Barkwedzie i Jonkowie miało wpisać się w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jego zadaniem było też promowanie Szlaku Napoleońskiego biegnącego przez gminy: Dywity, Jonkowo i Świątki.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :