Muzeum Warmii i Mazur włączyło się w 16. Olsztyńskie Dni Nauki
16. Olsztyńskie Dni Nauki w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (26.09) ruszyła 16. edycja Olsztyńskich Dni Nauki organizowanych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski z udziałem licznych partnerów. Jednym z tych partnerów jest Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które zaprosiło miłośników historii do olsztyńskiego zamku na warsztaty edukacyjne i wykład naukowy.
- W Olsztyńskich Dniach Nauki nasze muzeum uczestniczy od samego początku - mówi Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur. - Badanie przeszłości, historii, to przecież też nauka. A że wiedza najlepiej wchodzi do głowy, kiedy możemy coś przećwiczyć, zabawić się dotknąć czegoś, poeksperymentować, więc dzisiaj w godzinach przedpołudniowych zaprosiliśmy na warsztaty edukacyjne.
W dzisiejszej ofercie muzealników znalazły się dwa warsztaty: „Szpieg w muzeum” i „Turniej rycerski”. Dodajmy, że są to warsztaty ze stałej oferty edukacyjnej olsztyńskiego muzeum. Dzisiaj jednak można było wziąć w nich udział za darmo.
- Zajęcia zatytułowane „Szpieg w muzeum” odbywały się w salach zamkowych - wyjaśnia Sebastian Mierzyński. - Te warsztaty „zmuszały” uczestników do penetrowania i poznania muzealnych ekspozycji, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania postawione przez organizatorów zabawy. W budynku Magazynu Solnego prowadziliśmy natomiast zajęcia pt. „Turniej rycerski”, w których uczestnicy poznawali dawne rycerskie obyczaje, mieli też okazję sprawdzić swoją wiedzę w praktyce, bo przymierzali stroje, sprawdzali na sobie ile waży zbroja, dotykali mieczy, a także mieli okazję postrzelać z łuku i kuszy.
R E K L A M A
Wieczorem (godzi. 17.00) w salach kopernikowskich olsztyńskiego zamku, również w ramach Olsztyńskich Dni Nauki, Angelika Rejs z działu historii i etnografii Muzeum Warmii i Mazur, poprowadzi wykład zatytułowany „Alfons Franciszek Klonowski wybitny etnograf i badacz kultury ludowej Warmii i Mazur”. Wykład poświęcony będzie Alfonsowi Kułakowskiemu - postaci bardzo ważnej dla badania przeszłości naszego regionu. Szczególnie znane są jego dokonania w zakresie badania architektury, w tym dawnych chałup na Warmii i Mazurach.
Olsztyńskie Dni Nauki potrwają do piątku (28.09). Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: https://dni nauki.uwm.edu.pl/program