Przygotowany na ten rok kalendarz imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem został dzisiaj (22.09) zamknięty. Tradycyjnie tegoroczny sezon zakończyło zorganizowane na Polach Grunwaldzkich wydarzenie pod hasłem „Jesień Średniowiecza” z łucznikami i rycerzami w roli głównej.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z zainteresowania imprezą zarówno ze strony uczestników turnieju łuczniczego i rycerskiego, jak i ze strony obserwujących te turnieje publiczności - mówi Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Trochę obawialiśmy się o pogodę, bowiem synoptycy zapowiadali na dzisiaj znaczące jej pogorszenie, ale okazało się, że warunki atmosferyczne pod Grunwaldem były dzisiaj wręcz idealne. Tą imprezą na „dużym luzie” powoli żegnamy się z sezonem na Polach Grunwaldu, sezonem zresztą bardzo udanym.Na posumowanie sezonu na Polach Grunwaldu zjechało ponad 100 rycerzy i łuczników. Licznie reprezentowani byli zawodnicy z Warmii i Mazur, sporo ekip przyjechało ze Śląska i Pomorza, ale na przyjazd pod Grunwald zdecydowali się także mieszkańcy Szczecina, Łodzi czy Warszawy. Zagranicę reprezentowali dzisiaj rycerze z Czech.
- Staramy się wychodzić z naszymi działaniami poza obręb naszych Pól Grunwaldzkich - tłumaczy dyrektor Drej.
- Ten turniej jest organizowany już od kilku ładnych lat, cieszy się dużą popularnością i jest to jeden z większych turniejów rycerskich w Polsce. Natomiast cała liga rycerska, która rozgrywana jest w kilku miastach Warmii i Mazur przez cały sezon turystyczny powoduje, że promujemy nie tylko ruch rycerski, ale także ideę Grunwaldu poza Grunwaldem.
Organizatorzy przygotowali dla przyjezdnych turniej łuczniczy i walki rycerskie, będące zarazem siódmymi, ostatnimi w tym sezonie turniejami w ramach rozgrywanej na Warmii i Mazurach ligi łuczniczej i rycerskiej. W strzelaniu z łuku klasą dla siebie był Bolesław Dudek reprezentujący 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno, zaś wśród rycerzy - Marcin Waszkielis z Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Militarnych Masuria. Obaj zawodnicy zwyciężyli nie tylko dzisiaj pod Grunwaldem, ale także w całej lidze turniejowej.
- Marcin Waszkielis wygrywa wszystko - nie tylko w Polsce, ale i na świecie - mówi Szymon Drej.
- Dzisiaj potwierdził klasę wygrywając nasz turniej, ale także całą tegoroczną ligę rycerską. Śmiejemy się, że wśród rycerzy jest rywalizacja, kto mu zada więcej ciosów, bo Marcin naprawdę jest prawdziwym mistrzem i mało kto potrafi z nim wygrać.Wyniki rozegranych dzisiaj pod Grunwaldem turniejów przedstawiają się następująco:
I. Turniej łuczniczy:1. Bolesław Dudek - 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno,
2. Sylwester Góralski - 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno,
3. Michał Zdancewicz - Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej
II. Turniej rycerski 1x1:1. Marcin Waszkielis - Kętrzyńskie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Militarnych Masuria,
2. Marcin Janiszewski - Kompania Czarnego Gryfa z Gdańska,
3. Grzegorz Kluczek - Konwent Św. Piotra z Olsztynka
III. Turniej rycerski 3x3:1. Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria w składzie: Grzegorz Zwierzchowski, Marcin Waszkielis i Piotr Sosnowski,
2. Nidzica i Działdowo w składzie: Konrad Lewicki, Igor Urbański i Jakub Muszczak.
Podsumowanie tegorocznej ligi łuczniczej i rycerskiej przedstawia się następująco:
I. Łucznictwo:1. Bolesław Dudek - 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno,
2. Michał Zdancewicz - Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej,
3. Sylwester Góralski - 34 Chorągiew Komturii i Miasta Szczytno.
II. Walki rycerskie 1x1:1. Marcin Waszkielis - Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria,
2. Mikołaj Brzozowski - Konwent Św. Piotra z Olsztynka,
3. Patryk Czeczko - Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria.
III. Walki rycerskie 3x3 (rycerze walczą w zespołach, ale oceniani są indywidualnie):1. Grzegorz Zwierzchowski - Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria,
2. Marcin Waszkielis - Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych Masuria,
3. Patryk Sosnowski - Fabryka Świń z Pomorza.
Wyróżniono też Konrada Lewickiego ze Smoczej Szkoły Fechtunku w Działdowie, któremu w tym roku przyznano tytuł „Młodego Talentu” ligi rycerskiej.
Zwieńczeniem „Jesieni Średniowiecza” były walki rycerskie zespołów pięcioosobowych (tzw. bohurty), będące jednocześnie eliminacjami do Rycerskiej Kadry Polski. O zwycięstwo ubiegało się 10 zespołów.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :