Marcin Kierul promował elektroniczne biuro obsługi klienta |
Więcej zdjęć »
Na początku maja br. w Urzędzie Miasta w Olsztynie oficjalnie uruchomiono w projekt „Interaktywny Urząd”. Jego celem jest m.in. ułatwienie obsługi mieszkańców Olsztyna. Wykorzystanie Internetu do komunikowania się z Urzędem Miasta może ograniczyć liczbę wizyt w ratuszu, koniecznych dla załatwienia spraw urzędowych. Może w tym pomóc usługa internetowa e-BOK.
Na opracowanie, przygotowanie i wdrożenie całego projektu „Interaktywny Urząd”, na który składa się serwis internetowy Urzędu Miasta, elektroniczne biuro obsługi klienta, biuletyn informacji publicznej oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu wydano 1,6 mln złotych. Część z tych pieniędzy (400 tys. zł) pochodziło z kasy miejskiej, pozostałą część sfinansowano ze środków unijnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
6 maja br. dziennikarzom zaprezentowano elektroniczne biuro obsługi klienta (e-BOK). Na tamten czas oferta e-BOK nie była zbyt szeroka. W dniu uruchomienia projektu mieszkańcy Olsztyna mogli przesłać Internetem jedynie 14 dokumentów z ponad dwustu, jakie stosowane są w urzędzie. Autorzy systemu zapewniali jednak, że liczba dokumentów, które będzie można przesłać za pośrednictwem Internetu będzie systematycznie rosła.
Na nic jednak spore wydatki, na nic starania twórców systemu, jeżeli olsztyniacy nie uzyskają certyfikatów dostępu do e-BOK-u. Certyfikaty to kody, które podobnie jak PIN-y kart bankomatowych, pozwalają uzyskać dostęp do systemu i potwierdzić autentyczność korzystającego z usługi.
By rozpropagować nowe rozwiązanie, pracownicy biura obsługi klienta olsztyńskiego ratusza podjęli działania promocyjne. M.in. dzisiaj (19.05) w holu ratusza uruchomiono specjalny punkt informacyjny, w którym zachęcano odwiedzających ratusz do uzyskiwania certyfikatów umożliwiających korzystanie z elektronicznego biura obsługi klienta.
- Do południa do uzyskania certyfikatu udało nam się przekonać dziesięć osób - powiedział Marcin Kierul z Biura Obsługi Klienta.
- To nie jest dużo. Zauważamy jednak, że ludzie boją się Internetu. Ale będziemy nadal przekonywać do korzystania z nowych rozwiązań i technologii.Biuro obsługi klienta oferuje też stosunkowo rzadko jeszcze spotykaną w Polsce usługę bezprzewodowego dostępu do Internetu.
-
Każdy, kto posiada urządzenia obsługujące technologię WiFi może skorzystać z naszego bezprzewodowego dostępu do szerokopasmowego Internetu - mówi Marcin Kierul. -
Wystarczy przyjść do BOK-u ze swoim laptopem, by za darmo surfować po Internecie.
Z D J Ę C I A